İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MECLİSİNDE ARBEDE

İZMİR Büyükşehir Belediyesi’nin İZBETON AŞ ile meydana getirilen protokol anlaşması kapsamında Karşıyaka’da başlatılan Örnekköy 3’üncü Etap Kentsel Dönüşüm projesinde hatalı beton ve demir belirleme edilmesinin sonra 300 metre karelik bölümünün yıkılmasına karar verilmesi İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde tartışmalara niçin oldu. Gündem dışı konuşmalar bölümünde kürsüye bavulla çıkan AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Yusuf Demircioğlu’nun bavuldan gramofon, büyüteç ve soda şişesi çıkartıp CHP’li meclis üyelerine vermek istemesi üstüne mecliste arbede yaşandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran ayı olağan meclis toplantısı birinci oturumu, Meclis Başkan Vekili Mustafa Özuslu idaresinde yapıldı. Kültürpark Fuar Alanı 4 No’lu Holde meydana getirilen oturumda, gündem maddeleri oy donanması ile kabul edildi. Meclisin gündem dışı bölümünde, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İZBETON AŞ ile meydana getirilen protokol kapsamında Karşıyaka’da başlatmış olduğu Örnekköy 3’üncü Etap Kentsel Dönüşüm projesi, hatalı beton ve demir imalatı belirleme edilmesinin sonra mühürlenmesi ve 3’üncü Etap içerisinde 300 metrekarelik bir bölümünün yıkılmasına karar verilmesine dair tartışmalar yaşandı. Meclisin gündem dışı bölümünde laf alan AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, Örnekköy 3’üncü Etap Kentsel Dönüşüm projesinde gelişmeyi gündeme getirdi. 150 senelik İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin beton ve demir hırsızı damgası yediğini belirten Hızal, ‘Kentsel dönüşüm yapıyorsanız bunu temel nedeni depremdir. Binaları depreme dayanıklı hale getirerek İzmirliler sıhhatli konutlarda yaşamalarını sağlamak temel amaçtır. İzmir Büyükşehir Belediyesi 10 senedir kentsel dönüşüm çabası içerisinde. Yakın zamanda İzmir’de harbiden büyük bir skandala imza atıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi 150 senelik tarihinde en büyük skandalına imza attı. İzmir Büyükşehir Belediye demir hırsızı, beton hırsızı damgası yedi. 150 senelik büyükşehir belediyesinin geldiği nokta kentsel dönüşüm yapılacak demir beton eksikliğinden o inşaatlar mühürlenecek. Buna demir beton hırsızlığı derler. Bir kentsel dönüşüm inşaatı diğer bir belediye tarafınca mühürlendi’ dedi.

‘İZBETON GÖREVİ KÖTÜYE KULLANDI’ İDDİASI

İzmir Büyükşehir Belediye meclisi tarafınca kentsel dönüşüm yetkisi verilen İZBETON şirketinin rolü kötüye kullandığını iddia eden Özgür Hızal, ‘Mühendisler denetim yaparken noksan konuları belirleme etmişler, noksan hususlara dair ikazlarına eksiklikleri yazmış ve bunlar giderilene kadar beton dökmeyin demiş. Denetimler devam ederken beton mikserleri geliyor, beton dökmeye devam ediyor. Mühendisler alandan ayrılarak raporlarını tutuyorlar. Bu cüreti bu işi yapan kişiler bu gücü, bu cüreti nereden buluyor Bu işi verdiğiniz İZBETON Genel Müdürü, o devre birleşke başkanı olan şimdi CHP İzmir İl Başkanı olan şahıs ve Gaziemir Yapı Kooperatifi Başkanı, bürokratlara tutanağı değiştirmesi için baskı yaptı. İşte, Örnekköy’deki cüret buradan geldi. Birileri o kooperatifleri kurarken bazı CHP’li siyasetçileri arkasına alınca bu cüreti gösteriyor. Sayın Tunç Soyer alakalı kişiler için lüzumlu işlemleri yapmış olsaydı bunlarla karşılaşmayacaktık’ diye konuştu.

MECLİSTE BAVUL ARBEDESİ YAŞANDI

Gündem dışı kısımda laf alan AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Yusuf Demircioğlu, sahneye elinde bavulla çıktı. Cumhurbaşkanlığı tarzı öncesi Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu, Meral Akşener, Erkan Baş, Serra Kadıgil’in Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik laflarını hatırlatan Yusuf Demircioğlu, elindeki valizi açarak, ‘Bu gramofon seçim neticelerini duymayanlar için. Valizde bir büyüteç var, görmeyenler için. Bir de soda var hazmetmeyenler için” laflarını sonra meclis salonu karıştı. Meclis Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Demircioğlu’na laflarına tamamlamasını icap ettiğini hatırlatması sonra konuşmasını sürdürmek isteyen Demircioğlu’na CHP meclis üyeleri reaksiyon gösterdi. Özuslu’nun emniyet görevlilerine ‘Atın o bavulu’ talimatı vermesi üstüne AK Partili meclis üyesi Hüsnü Boztepe valizi geri almak istedi. Valizin çevresinde çıkan arbede esnasında CHP’li meclis üyesi Mehmet Maltepe yere düştü. Yere düşen Mehmet Maltepe sinirlenerek ayağa kalktı ve tartışmanın uzamaması için Maltepe, meclis salonu dışarısına çıkarıldı, gerilimin sona ermesi sonra tekrar oturuma katıldı.

‘İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE YAKIŞMAYAN BİR ORTAM OLDU’

Yaşanan tartışmaların İzmir Büyükşehir Belediye meclisine yakışmadığını anlatım eden Mustafa Özuslu, ‘Burada laf hakkı kutsaldır. Söz hakkın söylenebilmesi için her şeyi yaptık. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yakışmayan bir ortam oldu. Engel olamadık. Bu tolere edilemez. Bu meclisi demokratik bir meclis olması her insanın sorumluluğu. Her bir tenkit yanıtını hakkaniyetle sonuna kadar hepimiz verebilmelidir. Hakaret, iftira, yalan olmamak kaydıyla’ dedi.

‘8 ŞANTİYEDE 800 BİN METREKARE İNŞAATI 3 KADEMLİ OLARAK DENETLİYORUZ’

Yaşanan arbeden kaynaklı İzmirlilerden özür dileyen CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, Örnekköy 3’üncü Etap Kentsel Dönüşüm projesinin devamlı denetlendiğini belirtip, ‘O yüzden eksikliği buluyoruz. Denetime giden amme görevlisi arkadaşlarımız o hatalı prosedürü belirleme ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi 8 şantiyesinde 800 bin metrekare inşaatta 6 bin bağımsız bölüm yapıyor. Her santimini denetleyerek yapıyor. Örnekköy’de 5 ayrı etapta yapıyoruz. 3’üncü etapta 48 bin metrekare inşaat yapıyoruz. Burada bahsedilen şey, bir hesaplamaya göre 300 metrekare bir hesaplama yöntemine göre 500 metrekarelik bir imalattan bahsediyoruz. 8 şantiyede 800 bin metrekare inşaatı 3 kademli olarak denetliyoruz. İş yapan hata yapar. Yapılan hataya karşı kurumun refleksi nelerdir Örtbas etmeyi mi seçmiş ortaya çıkartıp gereğini yapmayı mı seçmiş. İzmir Büyükşehir Belediyesi tutanağını tutup, gereğini yapmış’ ifadelerini kullandı. (DHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*