İstanbul’da tarihi eser operasyonu: 2 bin 330 eser ele geçirildi

İstanbul’da zamanı eser operasyonu: 2 bin 330 eser ele geçirildi

Operasyon meydana getirilen adreslerde Yunan, Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorlukları dönemine ait değişik boyut ve çaplarda 2 bin 295 altın, gümüş ve bronz sikkeler, 44 ok ucu, pişmiş topraktan oluşan çeşitli eser vb. objeler bulundu

İSTANBUL – İstanbul’da zamanı eser kaçakçılarına yönelik düzenlenen operasyonlarda, Yunan, Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorlukları dönemlerine ait değişik boyut ve boylarda 2 bin 295 altın, gümüş ve bronz sikkeler ile 44 ok ucu ve pişmiş topraktan oluşan çeşitli eser ele geçirildi. Tarihi eser kaçakçısı 2 şüpheli yakalandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, zamanı eser kaçakçılarına yönelik geniş çaplı çabalama gerçekleştirdi. Çeşitli uygarlıklara ait kültürel mevcudiyet ve eserlerin ikinci kişilere satışı ya da yurt dışına çıkarılmaya çalışmış olduğu bilgisini alan polis, belirlenen kişilere yönelik 13 ve 22 Haziran’da operasyon düzenledi. Esenler, Esenyurt ve Sancaktepe’de meydana getirilen operasyonlarda 2 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Bu kişilere ait adreslerde meydana getirilen aramalarda Yunan, Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorlukları dönemine ait değişik boyut ve çaplarda 2 bin 295 altın, gümüş ve bronz sikkeler, 44 ok ucu, pişmiş topraktan oluşan çeşitli eser vb. objeler ele geçirildi.

Yakalanan zamanı eser kaçakçıları ile ilgili “2863 Sayılı Kanuna Muhalefet” suçundan adli işlemler başlatıldı.

Öte taraftan ele geçirilen eserlerin emniyette sergisi yapıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*