İstanbul’da Tarihi Eser Kaçakçılığı Davası Açıldı

İstanbul’da zamanı eser kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla 4 sanık ile ilgili 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığınca geçen sene düzenlenen ve 2 bin 101 zamanı eserin ele geçirildiği operasyona dair Kenan Tansel Y, Kazım Y, Kerim Y. ile Mehmet Fevzi Y. hakkındaki tahkîkat tamamlanarak iddianame düzenlendi.

Ele geçirilen eserler için İstanbul Arkeoloji Müze Müdürlüğü, Ayasofya Müze Müdürlüğü, Türk ve İslam Eserleri Müdürlüğü, Türbeler Müze Müdürlüğü, Galata Mevlevihane Müzesi, Hisarlar Müzesi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Galata Müzesi Müdürlüğü tarafınca bilirkişi tutanağı hazırlandı.

Uzman raporunda, 2 bin 101 eserden 243’ünün yurt içi ile yurt haricinde katılması ve satılması yasak eserler olduğu belirtildi.

Raporda, geriye kalan 1858’inin ise bulundurulması kabahat teşkil etmeyen eserlerden oluştuğu bilgisine yer verildi.

İddianamede savunmasına yer verilen sanıklardan Kenan Tansel Y, zamanı eser olup olmadığını bilmediğini iddia etmiş olduğu ürünleri dekor amacıyla iş yerinde bulundurduğunu öne sürdü.

İddianamede, düşünce ve fiil donanması içinde hareket eden 4 sanığın “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na aykırılık” suçundan tek tek 2 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istek edildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*