İstanbul’da tarihi anlar: Trafik oranı yüzde 2

Milyonların yaşamış olduğu İstanbul, bayram tatili bundan dolayı en sakin günlerini geçiriyor.

Dokuz gün sürecek Kurban Bayramı tatilinin başladığı 24 Haziran’dan itibaren çoğu şehir sakini dinlence beldeleri ve memleketlerine gitmeyi tercih etti. Bayram öncesi, bilhassa hafta içi sabah saatlerinde yüzde 70’leri aşan İstanbul trafiği de en düşük seviyelerini gördü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Trafik Yoğunluk Haritasına göre, trafik akışı saat 09.00 ila 10.00 içinde yüzde 2’ye düştü.

Genellikle trafiğin kilitlendiği TEM Otoyolu, D-100 kara yolu ve bağlantılarında kesafet yaşanmıyor. Normalde Anadolu ve Avrupa yakalarında vasıta yoğunluğunun yaşandığı Gülsuyu, Cevizlibağ, Zeytinburnu, Edirnekapı ve Haliç gibi noktalarda da trafik kesintisiz ilerliyor.

Her gün işe, okula gitmek için binlerce kişinin kullandığı, bazen kuyrukların oluştuğu metrobüs, otobüs, metro ve Marmaray istasyonlarında da nadir rastlanan bir sakinlik mevcut.

Sabah saatlerinde yüzde 2 seviyesinde olan trafik, 10.30 itibarıyla yüzde 6’larda seyrediyor.

Öte yandan, D-100 kara yolu Zincirlikuyu mevkisinde belediye ekiplerinin viyadükte yaptıkları bakım çalışması sebebiyle 3 şeritli yolda trafik tek şeritten veriliyor. Bu vaziyet 15 Temmuz Şehitler Köprüsü istikametinde trafiğin bazı zamanlar yoğunlaşmasına niçin oluyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*