İran’da yeni toplu zehirlenme vakaları iddiası

İran’da kız öğrencilerin toplu zehirlenme olayları devam ediyor. Ülkede toplumsal medyada yeni paylaşılan ve Tebriz, Senendec, Urumiye ve Kerec kentlerinde bulunan birtakım kız okullarında öğrencilerin kimyasal gaz ile zehirlendikleri iddia edilmiş olduğu sahneler büyük reaksiyon topladı. Paylaşılan görüntülerde, birtakım kız öğrencilerin zehirlenmenin etkisiyle baygın bir şekilde yere oturdukları ve soluk almakta zorlandıkları görülürken, okul önlerinde de ambulansların hazır bir şekilde beklediği görüldü. İranlı yetkililer mevzuya dair hemen hemen bir izahat yapmazken, toplumsal medya kullanıcıları zehirlenmelerin Senendec kentindeki Nesibe Lisesi, Urumiye kentindeki Ferzangan Lisesi, Kerec kentindeki Muhammed Baqer Lisesi ve gene Kerec’teki Melekzade isimli İlköğretim Okulu ve Tebriz kentindeki Aseman İlköğretim Okulu olmak suretiyle toplam 5 kız mektebinde görüldüğünü iddia etti.

TOPLU ZEHİRLENME VAKALARI

Ülkedeki ilk zehirlenmeler, 30 Kasım 2022’de Kum’daki Nur Teknik Lisesi’nden 18 öğrencinin hastaneye kaldırılmasıyla görülmüştü.
İran Meclisi Zehirlenme Vakalarını Araştırma Komisyonu Üyesi Muhammed Hasan Asferi, İran’da 30 Kasım’dan bu yana toplam 25 eyaletteki 230 okulda gerçekleştirilen toplu zehirlenme olaylarında 5 bini aşkın öğrencinin zehirlendiğini açıklamıştı.
İran Dini Lideri Ali Hamaney, kız öğrencilerin zehirlenmelerine dair yapmış olduğu açıklamada, zehirlenme olaylarını “insanlık suçu” şeklinde adlandırarak, yetkililerden olayın üstüne ciddiyetle gidilmesi ve faillerin en şiddetli şekilde cezaya çarptırılması emirini vermişti.

İran Yargı Erki Başkanı Muhsin Ejei ise ülke genelindeki okullara yayılan ve kız öğrencileri hedef alan saldırıları gerçekleştirenlerin “yeryüzünde bozgunculuk çıkartmak” suçlamasıyla idamla yargılanacaklarını söylemişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*