İnşaattan kablo çalan hırsızlar not bıraktı: ‘Nasıl çaldık?’

Kastamonu’nun Cide ilçesinde Hakkı Hızar’a ait inşaat halindeki binaya giren hırsızlar kabloları çalarak kayıplara karıştı. Hırsızlar inşaatın duvarına ‘Nasıl çaldık?’ yazarak kayıplara karıştı. Sabah inşaat halindeki binaya çalışmak için gelen elektrikçi Yalın Çağlayan, duvardaki yazıyı görür görmez şaşırdı. Daha sonrasında tesisatı denetim eden Çağlayan, tesisata döşeli olan elektrik kablolarının kesilerek boruların çalındığını ayrım etti. Bunun üstüne inşaatın müteahhidi Hakkı Hızar’ı arayan Çağlayan, karakola giderek şüpheliler ile ilgili ihbarında bulundu.

‘Pişkinlik, emek hırsızlığı yapmış, bir de makale bırakmış arkasından’

Yalın Çağlayan, duruma reaksiyon göstererek şunları söyledi:

“Buraya emek verdik, 20 gündür çalışıyorduk. Müteahhit şirket da bizlerden bir an ilkin işin teslim edilmesini istiyor. İşi teslim edip 4 katı bitirmiştik. İnşaata geldiğimizde elektrik kablolarının, inşaat döşediğimiz tesisattaki kabloların çalındığını ayrım ettik. Kabloları kesip topyekün borulardan çıkartmışlar. Neredeyse tesisattaki 10 birayı bulan kablo çalındı. Bir de duvara makale yazmışlar. Bu kadar pişkinlik, emek hırsızlığı yapmış, bir de makale bırakmış arkasından. Çok önemsememiştik, ama yazıyı görür görmez haber yaptırmak istedik. Her tarafa yayılsın, emek hırsızlığı bu, bu işleri yapmak kolay değil. Memleketimizde bekçilerimiz var, sokaklarda bunların gezmesini istiyorum. Müteahhit arkadaşımız zararımızın bir kısmını karşılamayı kabul etti, ama bu yazıyı görür görmez oldukça gücüme gitti. Bu kadar kolay olmaması gerekiyor. Bu kadar emeğimiz bir gecede hırsızlar yüzünden heba oldu. Diğer işlerimize bakacaktık bayram arifesinde şimdi onlara da bakamıyoruz. Cezaların caydırıcı olmasını istiyoruz. Gerekli cezaları almalarını istiyorum. Belki şimdi burada kamera falan yok, bunu çalanlara ulaşılmayacak ama bu adamların, bu kadar dışarıda huzurlu gezmemeleri gerekiyor. Sağda solda konuşan olursa bize ya da yetkililere haber versinler. 15-20 gündür burada çalışıyoruz, iş yetiştirmeye çalışıyoruz, bizim peşimizden sıvacılar çalışacaktı. Baya ustalaşmış çalışmışlar, yüksek yerlerdeki kablolarımızı da merdivenlere çıkarak almışlar.”

‘Yazdığı makale ile tekrardan gelebiliriz diyor’

Hırsızların yazdıkları makale ile tekrardan geleceklerini ima ettiklerini söyleyen Çağlayan, “Yazdığı makale ile tekrardan gelebiliriz diyor. Birde üst tarafına bir makale daha yazmak istemişler ama sonradan silmişler, okumak için uğraştık ama okuyamadık yazıyı. Oradaki yazıyı sanırsam beğenmedi, alt tarafına bu yazıyı yazdı” diye konuştu.

‘İnşaata kamera takarak tedbir alacağım’

Daha öncede benzer hırsızlık olaylarının bulunduğunu söyleyen inşaatın müteahhidi Hakkı Hızar ise, “Sabah inşaata geldiğimizde elektrikçi arkadaşımız kabloların çalındığını söyledi. Daha öncede birtakım inşaatlarda da bu şekilde vakalar olmuştu. Sanıyorsam bunlar buraları bilen kişiler. Cide’de bunu yapan arkadaşlar bulunduğunu da biliyoruz. Bunun çözümünü bulmak lazım. Çok mağdur olduk, birde işimizde gecikti. Bina yapılmış, bu şekilde kalmaz, kalmış olduğu yerden devam eder ama mağdur olduk. Allah muhafaza biz o sırada gelmiş olsak, hırsızlarla yüz yüze da kalabilirdik. Yetkililerden yardım bekliyoruz, oldukça mağdur olduk. Emniyet Müdürlüğüne giderek şikayette bulunduk ama hiç bir şey çıkmadı henüz” dedi.

Müteahhit Hakkı Hızar, inşaatına kamera takarak tedbir alacaklarını kaydetti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*