İngiliz ekonomisi ocak ayında yüzde 0,3 büyüdü

İngiltere’de ekonomi, enerji krizi ve tedarik sorunlarıyla boğuşurken olduğu yaraları iyileştirmek için faaliyetlerine devam ediyor.

İngiltere ekonomisi 2022’nin son çeyreğinde bundan önceki çeyreğe göre değişmemişti.

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS), ocak ayına dair açıklamış olduğu gelişme rakamlarına göre, ülkede gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) ocak ayında yüzde 0,3 gelişme kaydetti.

Büyüme beklentilerin üstünde kaldı

Ekonomistlerin beklentisi, ülkede ekonomik büyümenin ocakta yüzde 0,1 artması yönündeydi.

Aralık ayında yüzde 0,5 daralma

İngiliz ekonomisi geçen sene aralık ayında yüzde 0,5 daralmıştı.

“İngiliz ekonomisi görünenden oldukça daha dirençli”

Büyüme verilerine dair değerlendirmede bulunan İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, İngiliz ekonomisinin görünenden oldukça daha dirençli bulunduğunu son aylık gelişme verisi ile ispatladığını kaydetti.

Resesyon olasılığını halen masada

KMPG İngiltere Baş Ekonomisti Yael Selfin de yapmış olduğu değerlendirmede, ekonomide gelişme işaretlerinin görülmesine karşın resesyon olasılığını halen masada bulunduğunu belirtti.

Selfin, açıklanan verilerle alakalı olarak şu ifadeleri kullandı:

Toptan gaz fiyatlarındaki bariz düşüş ve tedarik zinciri aksaklıklarının hafifletilmesi, 2023’ün başlangıcında ekonomik beklentilere bir miktar yardımcı sağladı. Ancak bu, bu senenin ilk yarısında bir durgunluğu önlemek için kafi olmayabilir. Çünkü tüketici harcamaları, yüksek fiyatlar ve daha yüksek ürem oranları tarafınca baskılanmaya devam etmesiyle zayıf kalıyor.

Gözden Kaçmasın İngiltere Merkez Bankası içerisinde faize karşı çıkanlar da var Haberin Detayları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*