İmalat PMI 16 ayın zirvesinde

Mart ayında 50,9 olarak açıklanan İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Nisan’da 51,5 kıymetini aldı. Geçen ay kaydedilen kıymet Aralık 2021’den bu yana en yüksek seviyeye işaret etti.

İSO verilerine göre, Nisan ayında çoğu firma, istek koşullarındaki güçlenme kararı yeni siparişler ve üretimde artış bildirdi. Bazı anket katılımcıları, Şubat ayındaki depremin sonrasında süren toparlanma sebebiyle iş yüklerinin arttığını belirtti.

Yeni işler, yeni ihracat siparişleri ve üretimdeki artışlar Mart ayına göre daha süratli gerçekleşti. Üretimdeki genişleme son 20 ayın en yüksek oranında kaydedildi.

Hem yeni siparişlerdeki artış hem de zelzele kaynaklı aksamalar, birikmiş işlerin son 14 ayda ilk kez artmasına yol açtı.

Nisan’da depreme bağlı aksamaların direkt olarak gözlendiği başlıca alan tedarik zincirleri oldu ve şirketler hammadde temininde yaşanmış olan zorlukların devam ettiğini bildirdi. Teslimat sürelerinde üst üste dördüncü ay artış görüldü.

İmalatçılar iş yüklerindeki artış sebebiyle satın alma faaliyetlerini aşağı yukarı bir buçuk senedir ilk kez artırdı. Buna karşın teslimatlarda ortaya çıkan gecikmeler girdi stoklarının artmasına mani oldu. Bazı şirketler ikinci çeyreğe çalışan sayılarını artırarak başladı.

Bununla birlikte, erken emeklilik yasasının yürürlüğe girmesinin sonrasında gerçekleşen işten ayrılmalar, istihdamın aşağı yukarı yatay seyretmesine yol açtı.

Hammadde maliyetlerindeki yükseliş ve liradaki zayıflığa bağlı olarak girdi fiyatlarındaki keskin artış Nisan ayında da devam etti. Yine de enflasyon oranı, sene başından bu yana en düşük düzeye geriledi. Bazı şirketler bu gelişmeyi enerji fiyatlarındaki düşüşe bağladı. Benzer şekilde, nihai ürün fiyatlarındaki artış da Ağustos 2022’den bu yana en düşük miktarda gerçekleşti.

Türk imalat sektöründeki toparlanma nisan ayında ivme kazandı. Yeni siparişler ve üretimdeki artışların güçlenmesi, satın alma faaliyetlerinin tekrar büyümeye geçmesini sağladı. Firmalar her ne kadar istihdamı artırmaya çalışmış olsalar da emekliye ayrılmalar bunun önünde mani oluşturdu. Şubat’taki depremin etkileri, bilhassa tedarik zincirleri ve firmaların araç-gereç temininde yaşamış olduğu zorluklar üstünden Nisan ayında da devam etti. Buna bağlı olarak birikmiş işler uzun bir azalış döneminin sonrasında tekrar artmaya başladı.

ENFLASYON HIZ KAYBETTİ

İstanbul Sanayi Odası Türkiye Sektörel PMI nisan ayı tutanağına göre, şubat ayındaki depremin sonrasında birtakım sektörler oldukça kuvvetli toparlanma eğilimi gösterirken, bazıları ise yeni sipariş alma ve üretim hacmini artırma konusu ile ilgili güçlük yaşamaya devam etti.

Takip edilen bütün sektörlerde girdi maliyetleri Nisan’da artmaya devam etmekle beraber bunların çoğunda enflasyon Mart ayına göre hız kaybetti. Mart’ta olduğu gibi Nisan’da da üretimin artış gösterdiği sektör sayısı altı oldu.

Anket kapsamındaki sektörler bariz şekilde değişik eğilimler sergiledi. Kara ve deniz taşıtları ile ana metal sanayiinde toparlanma hız kazanmıştır ve üretimde kuvvetli genişleme kaydedildi.

Buna karşılık, başta ağaç ve kağıt ürünleri ile kıyafet ve deri ürünleri olmak suretiyle kimi öteki sektörler sıkıntılı etkinlik koşullarıyla karşılaşmaya devam etti.

Üretimdeki tabloya benzer şekilde, yeni siparişler sektörlerin yarısında artış gösterdi. Yeni siparişlerde en kuvvetli artış ana metallerde, en keskin yavaşlama ise ağaç ve kağıt ürünleri sektöründe kaydedildi.

patronlardunyasi.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*