İletişim Başkanlığı’ndan ‘Seçimlerde dijital oy pusulası kullanılacak’ iddiasına yalanlama

Bültende, “Hatay’da Katar’dan gelen konteynerlerin kurulduğu konteyner kente Suriyeliler yerleştiriliyor, Türk vatandaşları alınmıyor” iddiasının doğru olmadığına yer verilerek, mevzubahis kampın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bin 715 depremzedeye ev sahipliği yapmış olduğu vurgulandı.

Bir tv programında, “Seçimlerde hususi dijital oy pusulası kullanılacak ve ‘evet’ mührü silinecek” iddialarının doğru olmadığı belirtilerek, şu ifadeler kullanıldı:

    “Yüksek Seçim Kurulunca seçimlerde kullanılmak amacıyla bastırılacak oy pusulalarının bütün yöntem koşulları, Devlet Malzeme Ofisince duyurulan üretim duyuru metninde saydam bir halde ayrıntılarıyla açıklanmıştır. Devletin alakalı kurumları, seçim güvenliği mevzusu ile alakalı titiz bir halde çalışmakta olup bu hususta medyada bulunan dezenformasyonlara saygınlık edilmemelidir.”

Bazı toplumsal medya hesaplarındaki “Ticaret Bakanı Mehmet Muş, derdini özetleyen vatandaşı umursamadı” iddiasının reel olmadığı kaydedilerek, Bakan Muş, mevzuyla alakalı notlarını almış olduğu ve notlarının fotoğrafını çekerek muhataplarına ilettiği vurgulandı.

Bir tv programındaki “Hazine’den vatandaşlara her ay bir tam Cumhuriyet altını verilebilir” iddiasının gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, Merkez Bankası’ndaki altın rezervlerinin mülkiyetinin rastgele bir reel ya da tüzel şahsa aktarım edilmesinin kanuna aykırı olduğuna işaret edildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 19 Nisan’daki videosuyla alakalı paylaşımlarda bulunan Tallha Abdulrazaq isimli kişinin, “TRT World personeli olduğu” iddiası doğru olmadığına yer verilerek, şu bilgiler paylaşıldı:

“İsmi geçen kişinin TRT World personeli olmadığı fakat TRT World’e daha ilkin görüş yazısı verdiği belirleme edilmiştir. Tallha Abdulrazaq yalnızca TRT World değil, Washington Post, Al Jazeera, Independent gibi değişik internasyonal gösterim kuruluşlarına görüş veren bir isimdir.”

Bazı toplumsal medya hesaplarından paylaşılan, “Memleket Partisi’nin mitinginde Kılıçdaroğlu’na pankartla yardımcı veren genç kız saldırıya uğradı” iddiasının reel olmadığı belirtilerek, “Saldırıya uğramış olduğu iddia edilen fotoğraftaki kişi, Memleket Partisi mebus talibi Buse Tokaç’tır. Tokaç, iddia edilmiş olduğu gibi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik rastgele bir desteğinin olmadığını ve rastgele bir halde saldırıya uğramadığını belirtmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*