İBB’ye bu kez de ‘Yeni Akit’ müfettişi

Küçükçekmece’de, Akit Medya Grubu’nun bulunmuş olduğu 3 bloklu iş merkezinin alt katındaki halı imalathanesinde 27 Nisan günü çıkan yangın uzun uğraşlar kararı 60 saat sonrasında söndürüldü.

İstanbul İtfaiyesi’nin  101 vasıta ve 296 personelle müdahale etmiş olduğu yangında can kaybı yaşanmadı.

Yangının sonrasında Yeni Akit gazetesi, yangına kasıtlı olarak müdahale edilmediğini savundu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu yangına izleyici kalmakla suçladı.

Haberlerin sonrasında İçişleri Bakanlığı’nın İBB’ye vakası incelemek suretiyle mülkiye müfettişi gönderdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun danışmanı Murat Ongun toplumsal medya hesabından, belediyeye tahkîkat için mülkiye müfettişi gönderildiğini duyurarak “Geçen sene Ege ve Akdeniz’deki yangınları, depremde İskenderun Limanı yangınını söndüren, enkazdan 558 vatandaşımızı sağ kurtaran, 7/24 yaşamı pahasına çalışan İstanbul İtfaiyesi’ne ve çalışanlarına yönelik bu yaklaşımları vicdanlara havale ediyoruz” dedi.

“İTFAİYE RAPORU OLUMSUZ, RUHSATSIZ VE MÜHÜRLÜ”

İstanbul İtfaiyesi’nin bağlı olduğu İBB Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı da Yeni Akit’in yangın ile alakalı iddiaları üstüne sert bir izahat yaparak vaka ile alakalı malumat verdi.

Yazıcı, yangının çıkmış olduğu Yeni Akit’in kiracısı olan halı atölyesinin; itfaiye tutanağının olumsuz, ruhsatsız ve mühürlü olduğu halde etkinlik gösterdiğini açıkladı.

Sosyal medya hesabından Yeni Akit’in “Bu ne ekrem! Camları mı sulatıyorsun, yangını mı söndürüyorsun?” başlıklı haberini alıntılayan Yazıcı “Biz söndürdüğümüz yangının hesabını veririz de; siz itfaiye tutanağı olumsuz, ruhsatsız ve mühürlü bir kiracınızın çalışmasına göz yummanın hesabını verebilir misiniz! Ülkenin en elit itfaiye teşkilatının fedakar personelini, yangınla alakalı tek tecrübesi ‘seyretmek’ olan, haddini bilme konusu ile alakalı eksikleri bulunduğunu gördüğüm kendini bilmezlere yedirmem” dedi.

“ŞİKAYET EDEN ÇEVRE ESNAF ÜZERİNDE KİM BASKI KURDU?”

Yazıcı şunları kaydetti:

*Sadece İstanbul’da değil, yurdun her yerinde yangında, selde, depremde kendisini kanıtlama etmiştir.

*Mezkur yangında da üstüne düşeni fedakarca yerine getirmiş, yüzlerce vasıta ve 609 personeli ile müdahale ederek yangını söndürmüştür.

*Siz aslolan şuna yanıt verin: İtfaiye tutanağı negatif olan, dolayısı ile ruhsatı olmayan, bu sebeple mühürlenen kiracınız niçin faaliyetteydi? Bu durumu yakınma eden etraf esnaf üstünde kim baskı kurdu?

*Şimdi, bütün yasaları çiğneyip uygunsuz koşullarda çalışarak yangına niçin olan işyerine  2 satır yazmayıp, İtfaiyeye söz etmeye çalışsan da alakalı Bakana yakınma edip jet hızıyla müfettiş göndertmiş olsan da 309 senelik çınardan yaprak dahi kopartamayacağınızı bilin.

“YANGIN DOLABI FAAL DEĞİL, GÜVENLİK HOLÜ EKSİK”

Yazıcı, İstanbul İtfaiyesi’nin 1 Kasım 2022 tarihindeki bina ile alakalı negatif itfaiye raporunu da paylaştı.

Raporda,  yangın merdivenlerinde bodrum katlarda emniyet holünün noksan olduğu, müstakil çıkışın bulunmadığı, LPG tüpü ve tesisatının olduğu, müstakil çıkışın olduğu blokta ise koridorda elektrik panoları ve kablolarının bulunmuş olduğu kaydedildi.

Yangın merdiveni içinde ahşap kapılar bulunduğu, otomatik yağmurlama sisteminin noksan olduğu, yangın dolabının hem noksan hem de etkin olmadığı, itfaiye su verme irtibat ağzı ile duman dedektör sisteminin noksan olduğu belirlendi.

Yangın uyarı butonları, şarjlı acele aydınlatmalar, yön levhalarının da noksan olduğu anlatım edildi.

Raporda yangından korunmak için katılması istenen önlemler şu şekilde sıralandı:

*A ve B blok yangın merdivenlerinin birer tanesinin müstakil ve birer tanesinin lobi çıkışlı düzenlenmesi, bütün yangın merdivenlerine basınçlandırma yapılması, yangın merdivenlerindeki ahşap kapıların kendi kendine kapanır yangın kapısına dönüştürülmesi, bodrum katlarda emniyet holü yapılması, yangın merdiveni çıkış koridorundaki elektrik kablo ve panosunun yangına dayanıklı araç-gereç ile yalıtılması, yangın merdivenlerindeki LPG tüpünün ve eşyaların tahliye edilmesi, yangın dolabı, duman dedektörü, uyarı butonlarının etkin hale getirilmesi gerekmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*