Hiç ders çıkarılmamış… 10 yıl önce de Bismil’de arazi kavgasında 8 kişi ölmüştü

Bismil ilçesine bağlı Serçeler Köyü Sarı Hüseyin mezrasında 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan arazi anlaşmazlığı çatışmasıyla alakalı tahkîkat oldukça yönlü sürdürülürken, bundan tam 10 sene ilkin de gene Bismil’de arazi anlaşmazlığı sebebiyle 8 şahıs yaşamını kaybetmişti.

27 Temmuz 2013 günü Bismil’in Başköy ve Karatepe köylerinde Üstün ve Ek aileleri içinde arazi anlaşmazlığı sebebiyle silahlı çatışma çıktı.

Olayda İskân Üstün ile oğlu Yümnü Ömer Üstün, Mustafa Üstün ile oğlu Mehmet Üstün, Muzaffer Üstün ile oğlu Ahmet Berat Üstün ve kardeş oldukları belirtilen Faruk Üstün ile Fuat Vecdi Üstün öldü.

Olay esnasında bunun yanı sıra vurulan sanıklar Mübarek, Tevfik, Nofel, Bereket ve Hayrettin Ek tutuklandı. 5’i tutuklu 9 sanık ile alakalı Diyarbakır Başsavcılığı’nca, ‘Kan gütme saikiyle kasten tasarlayarak oldukça sayıda kişiyi öldürmek’ suçundan 8’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Otopsi raporlarına göre ölen 8 kişinin vücutlarından 74 mermi çekirdeği çıkarıldı.

Ölenlerin yakın mesafeden bitişik atışla hayatlarını kaybettikleri belirtilirken, sanıkların evlerinde 5 tane kalaşnikof, 6 otomatik tüfek, 13 şarjör, 467 fişek ve 3 silah ele geçirildi.

DAVA DENİZLİ’YE ALINDI

Ölü sayısının fazla olması sebebiyle davanın emniyet gerekçesiyle öteki bir ilde görülmesi için Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’nden talepte bulunuldu.

Dava daha sonra uyuşmazlık dosyalarına bakmakla sorumlu ve yetkili kılınan Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin kararıyla emniyet gerekçesiyle Denizli Ağır Ceza Mahkemesi’ne alındı.

SAVCILIK HUKUKİ İHTİLAF DEYİP İŞLEM YAPMAMIŞTI

İddianameye göre Üstün ailesi, 5 bin 400 dönümlük arazilerini işgal ettikleri gerekçesiyle Ek ailesinden şikâyetçi olunca husumet başladı.

Şikâyetin sonrasında Cumhuriyet Başsavcılığı Bismil ilçe Jandarma Komutanlığı’na makale yazarak kadastro ekipleriyle beraber belirleme yapılmasını istedi.

İncelemelerin sonrasında savcılığın ihtilafın hukuki mahiyette olduğu ve hukuk mahkemeleri yoluyla ortaklığın giderilmesi için dava açılabileceğini belirterek, kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiş olduğu bilgisi de iddianamede yer aldı.

KATLİAMDAN İKİ SAAT ÖNCE KARAKOL KOMUTANIYLA GÖRÜŞTÜ

Çatışmada ölen Fuat Vecdi Üstün’ün eşi Sara Üstün mahkemedeki ifadesinde, “Traktörlerin araziyi sürmeye geldiğini gördük. Traktörleri Ek ailesi sürüyordu. Erkekler namaz kılıp, konuşmak için araziye gitti. Bir süre sonra Faruk eşimi arayarak, ‘Hazırlıklı gelmişler, siz de gelin’ dedi. Eşim ve öteki erkekler tarlaya gitti. 5 dakika sonra silah sesleri geldi ve altı dakika sürdü. Olay yerine giden çalışan işçimiz her insanın öldürüldüğünü söyledi. Tarlaya gittiğimde ailemizin erkeklerinin cesetleriyle karşılaştım. Böyle vahşet görülmedi” dedi.

İddianamede katledilen Üstün ailesinin, vakadan ilkin saldırganlar ile alakalı şikayetçi oldukları, fakat prosedür yapılmadığı bilgisi de yer aldı.

Baz istasyonu kayıtlarına göre sanıklardan Tevfik Ek’in vakadan aşağı yukarı iki saat ilkin Bismil’deki Kamışlı Jandarma Karakol Komutanı Hasan Savaş’ı telefonla aramış olduğu ve görüşmenin 55 saniye sürdüğü iddianameye yansıdı.

Saldırıda 3 kardeşi ve 5 yeğeni öldürülen Muharrem Üstün’de ifadesinde, “Ek ailesi her versiyon döneminde bizim arazilerimize girerek saldırı ettiler. Kardeşim bunun için şikâyetçi oldu. Keşif yapıldığı sırada kardeşime saldırdılar. Olaydan 20 gün ilkin bölgede nüfuslu kişileri görüşmek suretiyle Ek ailesine gönderdik. Ancak bir netice alamadık. Olaydan bigün ilkin kardeşim Mustafa arayarak Ek ailesinin gene arazilere saldırı ettiğini söyledi” dedi.

10 sene sonra aynı ilçede aynı gerekçeyle ve aynı biçimde yaşanmış olan cinayet 2013’teki Bismil arazi katliamı davasını hatırlattı.

Üstün ailesi hukuk mücadelesi başlatarak hakkaniyet yürüyüşleri, oturma eylemleriyle seslerini kamuoyuna duyurmaya çalışmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*