‘Her şeye Alman siyasetçiler karar veriyor’ isyanı! İsveç’te ‘Swexit’ tartışmaları alevlendi

İsveç’in en büyük ikinci partisinin lideri, Avrupa Birliği (AB) üyeliğini tekrar değerlendirmelerinin zamanının geldiğini söyleyerek ‘Swexit’ tartışmasının fitilini ateşledi.

HANGİ ARABAYI ALMANIZ GEREKTİĞİNE ALMAN POLTİKACILAR KARAR VERİYOR

Aşırı sağcı İsveç Demokratlar Partisi (SD) lideri Jimmie Akesson, birliğin devamlı esneyen gücünün, Alman, Polonyalı ve Fransız politikacıların, pratikte hangi arabayı satın alacağınıza, benzinin ne kadar pahalı olması gerektiğine ve bahçenizdeki hangi ağacı kesebileceğinize karar vermesi anlamına geldiğini öne sürerek AB yasalarından daha çok muafiyet istenmesi icap ettiğini söyledi.

SD lideri Jimmie Akesson

“AVRUPA BİRLİĞİ YANLIŞ YÖNE GİDİYOR”

Koalisyon hükümetinin gayri resmi bir parçası olan İsveç Demokratlar Partisi’nin lideri Akesson, 2016 senesinde İngilizlerin yapmış olduğu gibi bir oylama için direkt ‘Swexit’ çağrısında bulunmadı fakat 27 üyeli birliğin yanlış yöne gittiğini söyledi.

İsveç 1995 senesinde AB üyesi oldu. O günden bu yana çoğu bürokrat İsveç’in AB üyeliğinden çıkması için kampanyalar düzenledi.

Göteborg Üniversitesi tarafınca Mart ayında meydana getirilen bir ankete göre İsveçliler, yüzde 68 destekle AB üyeliği konusu ile ilgili Avrupa’nın en müspet ülkeleri içinde yer alsa da Akesson’un çıkışı ülkede ‘Swexit’ tartışmalarını tetikledi.

“İNGİLTERE KENDİ AYAĞINA SIKTI”

Bugün Dagens Nyheter gazetesinde bulunan bir analizde İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkarak ‘kendi ayağına sıktığı’ belirtildi.

‘Akessonun çıkışını ‘anlaşılması zor’ olarak değerlendiren gazete ‘Brexit’ sonrası İsveç’te birliğe olan desteğin gözle görülür bir halde arttığı iddia etti.

TV4 tv kanalı ise İsveç Demokratlar Partisi’nin şuan için AB’den çıkmak istemediğini fakat birliğin değerlendirmeye alınmasını istediğini öne sürdü.

AÇIK SINIR POLİTİKASI RAHATSIZ EDİYOR

Göç karşıtı İsveç Demokratlar Partisi (SD) AB’nin aleni sınır politikasından rahatsız ve İsveç’e yönelik yoğun göçün altında bu politikanın bulunduğunu düşünüyor.

SD’nin Avrupa Birliği’ne şüpheyle bakan duruşu, uzun bir müddet süresince önlerinde bir mani olsa geçtiğimiz sene düzenlenen seçimlerde oy oranlarını yüzde 20,5’e yükselterek, ülkenin ikinci büyük partisi konumuna geldiler. Parti, seçim sonrası kurulan birlikte yer alamasa da dışarıdan verdiği destekle konumunu sağlamlaştırdı.

İsveç Demokratlar Partisi’nin birlik hükümeti üstünde büyük bir tesiri olduğu malum bir gerçek. Akaryakıt vergileri ve iltica kotaları konusu ile ilgili sıklıkla hükümeti tehdit eden parti istedikleri olmadığı taktirde verdikleri desteğini geri çekebileceklerini iddia ediyor.

İngiltere’nin 2016 senesinde AB’den ayrılması birlik için ‘sonun başlangıcı’ olarak yorumlanmıştı. İsveç’ten benzer bir kararın gelmesiAvrupa’daki dengeleri değiştirebilir…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*