Hamas’tan bir heyet yıllar sonra Suudi Arabistan’ı ziyaret edecek

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye liderliğinde bir heyetin yarın Suudi Arabistan’ı ziyaret edeceği belirtildi.

Hamas’a yakın Filistinli kaynaklardan alınan bilgiye göre, Heniyye liderliğindeki heyet, uzun seneler sonrasında yarın Suudi Arabistan’ı ziyaret ederek Suudi yetkililerle temaslarda bulunacak.

Heyette Heniyye’nin yanı sıra Hamas’ın yurt dışı sorumlusu Halid Meşal, siyasal büro üyeleri Halil el-Hayye ve Musa Ebu Merzuk da bulunacak.

Hamas heyetinin birkaç gün sürmesi planlanan Suudi Arabistan ziyaretinde Filistin meselesi, birtakım yöresel mevzular ve çift ilişkiler ele alınacak, Suudi Arabistan’daki tutuklu Filistinliler meselesi de mühim gündem maddesi olacak.

Uzun seneler sonrasında gerçekleştirilecek ziyaretin, Suudi Arabistan-Hamas ilişkileri için mühim bir adım olacağı öngörülüyor.

Son ziyaret 2015’te yapılmıştı

Hamas’tan Suudi Arabistan’a son ziyaret Halid Meşal liderliğinde 2015 senesinde gerçekleştirilmiş, o devre Hamas Siyasi Büro Başkanı olan Meşal, Mekke’de Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve birtakım yetkililerle bir araya gelmişti.

Hamas-Suudi Arabistan ilişkilerinde son yıllarda durgunluk yaşanmış, 2019 senesinde onlarca Filistinli ve Ürdünlünün gözaltına alınmasıyla ilişkiler kopma noktasına gelmişti.

Suudi Arabistan emniyet güçleri, Şubat 2019’da Cidde’de yaşayan 83 yaşındaki Hamas yöneticisi Muhammed el-Hudari ve oğlu Hani’nin de aralarında olduğu 69 Filistinli ve Ürdünlüyü gözaltına almıştı.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye başta olmak suretiyle öteki yetkililer, mevzuya dair açıklamalarında mevzubahis Filistinlilerin, “Hamas Hareketiyle ilişkilerinden kaynaklı ve İsrail’e karşı Filistin halkının meşru mücadelesini destekledikleri” gerekçesiyle gözaltına alındıklarını belirtmişti.

Suudi Arabistan Ceza Mahkemesi’nin 8 Ağustos 2021’de Hudari’ye verdiği 15 sene hapis cezası, Suudi Arabistan İstinaf Mahkemesi’ne meydana getirilen itiraz kararı 28 Aralık 2021’de 3 yıla düşürülmüştü.

Hudari, Ekim 2022’de özgür bırakılmış, öteki tutuklular ise geçen şubat ayında salıverilmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*