Halkbank’tan depremzede kadın üreticilere destek

Halkbank, Kahramanmaraş merkezli yaşanmış olan ve 11 ili etkileyen depremler sonra bölgede etkinlik yayınlayan hanım kooperatifleri ve hanım girişimcilere yönelik finansal yardımcı paketi oluşturdu.

Bankadan meydana getirilen açıklamaya göre, depremlerin sonra Halkbank, hanım kooperatifleri ile hanım girişimcilere lüzumlu desteği sağlayarak, bölgede üretimin devam edebilmesi için hususi finansal yardımcı paketini açıkladı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde açıklanan yardımcı paketi kapsamında, Kadın Kooperatifleri Destek Kredisi ve KGF Teminatlı Kadın Girişimci Destek Kredisi yer alıyor.

Kadın Kooperatifleri Destek Kredisi ile depremden etkilenen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa ve Elazığ illerinde etkinlik yayınlayan hanım kooperatiflerine işletme masraflarında kullanılmak suretiyle üst limiti 50 bin TL olan sıfır faizli kredi verilecek.

Deprem bölgesinde etkinlik yayınlayan 143 hanım kooperatifinin yararlanabileceği kredi, bir sene geri ödemesiz devre olmak üzere, toplam 36 aya yayılan vadede ve aylık eşit taksitle geri ödenebilecek.

Depremzede hanım girişimciler için açılan KGF Teminatlı Kadın Girişimci Destek Kredisi ise mikro, ufak ve orta ölçekli işletmeleri kapsayacak.

Kadın girişimciler, KGF teminatlı olarak bir sene geri ödemesiz, toplam 36 ay vadeli işletme kredisinden ve toplam 60 ay vadeli yatırım kredisinden yararlanabilecek.

‘DEPREM BÖLGESİNDEKİ KADIN ÜRETİCİLERE CAN SUYU OLACAK’

Açıklamada görüşlerine yer verilen Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, ‘Deprem felaketinden ziyan olan müstahsil hanımlarımızı en süratli şekilde toplumsal ve ekonomik hayata kazandırmak amacıyla hazırlamış olduğumuz yardımcı paketi ile bölgede dayanışma ve tekrar kalkınma projesini hayata geçirmeyi amaçlıyoruz.’ ifadelerini kullandı.

Arslan, yardımcı paketiyle bölge kalkınmasında en mühim görevi üstüne alan ufak ve orta ölçekli işletme sahibi kadınların uğramış olduğu kayıpları gidererek, onlara can suyu olacaklarını belirtti.

Halkbank’ın Kadın Girişimci Kredi Destek Paketi ile Türkiye genelinde 172 binden fazla hanım girişimciye ulaştığını, toplam 30 milyar TL’yi aşan destekle kadınların iş dünyasında kuvvetli şekilde yer almasına katkı sunduğunu aktaran Arslan, şunları kaydetti:

‘Bölgede yaşayan 13,5 milyon insanımız bu büyük felaketten derinden etkilendi fakat maalesef bu tür felaketlerde en büyük travmayı hanımlar yaşıyor. Kadınlarımız başta barınma, emniyet gibi temel sorunlar ile baş etmeye çalışırken hem kendilerinin hem de evlatlarının temel ihtiyaçlarını fedakarca karşılamaya çabalıyor. Depremden etkilenen iller ve ilçelerde toplam 143 hanım kooperatifinin olduğunu belirleme ettik. Yine bölgedeki 70 birleşke ile görüşmeler yaptık.

Aldığımız bilgiler, hanım kooperatiflerimizin faaliyette bulundukları bölgeden ayrılmak istemediğini gösteriyor. Ürettikleri ve sundukları mahalli kıymeti yitirmek istemeyen kooperatiflerimiz bir an evvel normalleşmek istiyor. Halkbank olarak, üreten, kıymet katan, ülke ekonomisinin en hareketli kesimini oluşturan kadınlarımızın yanısıra olmak kurumsal sorumluluğumuz. Bu nedenle zelzele bölgesinde Kadın Kooperatifleri Destek Kredisi ve KGF Teminatlı Kadın Girişimci Destek Kredisi’ni hayata geçiriyoruz.’

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*