’Gebelikte her balığın eti yenmez’ uyarısı

Anne adayları için tüketilmesi ihtiyaç duyulan sıhhatli gıdalar kadar, tercih edilmemesi ihtiyaç duyulan gıdalar da önemli. Uzmanlara göre, gebelikte birtakım balıkların yenilmesi bebeklerde sorunlara niçin olabiliyor. Örneğin cıva miktarı yüksek olan, köpek balığı, kılıç balığı gibi ürünlerdeki cıva, plasentadan bebeğe geçerek bilişsel becerileri, motor becerileri, dil becerileri ve görme kabiliyeti üstünde negatif etkisinde bırakır yapabilmektedir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Selahattin Kumru, gebelikte doğru beslenmenin iyi mi olacağına yönelik olarak anne adaylarına tavsiyelerde bulundu.

“3 ANA ÖĞÜN, 3 ARA ÖĞÜN…”

Kumru, “Genelde toplum içinde ’Hamilelerin iki şahıs olduğundan iki benlik yiyecekler’ yönünde yanlış bir idrak var. Hamileler düzgüsel beslenmelerine devam edecekler, fakat hamile olduklarını unutmadan birtakım şeylere dikkat edecekler. Vücut kitle endeksi düzgüsel olan hamileler günlük takribi 30 kalori alacak. Bu kalorinin aşağı yukarı yüzde 40’ı karbonhidratlardan gelecek. Geri kalan yüzde 60’lık bölüm ise yağlardan ve proteinlerden. Yağ olarak omega 3’ten varlıklı gıdalar var. Ceviz, fındık, badem, kaju gibi ürünlerde bolca hem yağ var hem de omega 3’ten zengin. Bitkisel şeklinde de fasulye, nohut gibi gıdalar da protein açısında zengindir. Yeşillik barındıran salatalar olabildiğince kıymetlidir. Hamilelere azca olacak şekilde sık beslenme tavsiyesinde bulunuyoruz. 3 ana öğün, 3 ara öğün olarak planlanabilir” diye konuştu.

“2-3 PORSİYON BALIK TÜKETİLMELİDİR”

Kumru, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Gebe kalmadan 3 ay ilkin folik asite adım atar ve gebeliğin 3’üncü ayına kadar devam ederse bebekte beyin omurilik sıvı defektleri yüzde 50 azalabilir. Bunu kesinlikle yapmak lazım. Protein kaynaklarını çok iyi almaları gerekir. Aynı zamanda omega 3 bebeğin beyin gelişimi açısından da çok önemlidir. Kesinlikle haftada 2-3 porsiyon balık tüketilmelidir. Normal sürem balıkları tüketilebilir” şeklinde konuştu.

“CIVA GEBELİKTE İSTEMEDİĞİMİZ BİR ŞEYDİR”

Hamilelikle folik asitin önemi ile ilgili malumat veren Kumru, “Folik asit noksan olması halinde sorunlu gebelik olabiliyor. Gebe kalmayı düşünendenler gebelikten minimum 4 ay ilkin 0,4 miligram kullanmaya başlamalıdır. Gebeliğin 12’nci haftasına kadar devam edecek. Uzak durulması gerekli olanlar ise deniz ürünlerinin bir kısmından uzak durulması gerekir. Dipte yaşayan deniz ürünleri bünyelerinde cıva barındırabilirler. Cıva bizim gebelikte istemediğimiz bir şeydir. Bebekte cıva zehirlenmesi olabiliyor” laflarına yer verdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*