Gazeteci Sedat Yılmaz’a işkenceye suç duyurusu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlatmış olduğu tahkîkat kapsamında 29 Nisan’da 15 ayrı kentte evlere baskınlar düzenlendi. Diyarbakır’da gözaltına alınan Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eş Başkanı Dicle Müftüoğlu, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Sedat Yılmaz ve eşi Selma Yılmaz ile İstanbul’da gözaltına alınan Sedat Yılmaz’ın kardeşi Filiz Yılmaz Ankara’ya getirildi.

Dosyaya getirilen 24 saatlik avukat görüş kısıtlamasının sonrasında dün avukatlarıyla görüşen gazeteciler Yılmaz ve Müftüoğlu, Ankara’ya otobüsle getirilirken 15 saat süresince kelepçe ile tutuldukları ve 24 saat süresince aç bırakıldıklarını söyledi.

Sedat Yılmaz polis tarafınca darp edildiğini, “sohbet” ismi altında ajanlık dayatmasına ve hakaretlere maruz kaldığını aktardı. Yılmaz’ın avukatı Şule Recepoğlu, mevzubahis duruma dair Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ihbarında bulundu.

Suç duyusu dilekçesinde, Yılmaz’ın somut fiil ve kanıt yokluğunda gözaltına alındığına, fena işlem ile anlatım vermeye ve itirafçı olmaya zorlandığına dikkat çekilirken, gözaltında tutulma gerekçesi olarak somut bir gerekçenin bulunmadığına, dosyada iddialar haricinde somut bir bilginin olmadığına işaret edildi.

Diyarbakır’dan Ankara’ya sevk edilmiş olduğu esnada gözaltına alınanların kelepçeli bir halde otobüse bindirildiği belirtilen dilekçede, Diyarbakır’da otobüse bindirildiği esnada Yılmaz’ın sağında bulunan polis tarafınca darp edilmiş olduğu vurgulandı.

Yılmaz’ın bu esnada sövgü ve hakarete maruz kalmış olduğu belirtilen dilekçede, Yılmaz’ın kendisine fena işlem ve bir odaya konularak itirafçılığa zorlayan kolluk görevlilerini teşhis edebileceği belirtilerek, milli ve internasyonal mevzuat ve kararlar dikkate alınarak şüphelilerin belirleme edilerek cezalandırılması istek edildi. (MA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*