Fenerbahçe Üniversitesi’nde ‘Sporda Çocuk İstismarı ve İhmali’ çalıştayı düzenlendi

Prof. Dr. Özer: İnsanların yalnızca sporda değil her alanda bu mevzuya inandırılması lazım

“Tüm antrenörlerin bu kurslardan geçmesi lazım”

Doç. Dr. Ersöz: Federasyonların birimlerinin oluşturulmasını istiyoruz

Kaan ÜLKER – Ali DANAŞ/ İSTANBUL, – Fenerbahçe Üniversitesi’nde “Sporda Çocuk İstismarı ve İhmali” çalıştayı düzenlendi.

Fenerbahçe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi tarafından, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) desteği ile düzenlenen çalıştaya spor yöneticileri, antrenörler ve sporcuların yanı sıra psikoloji, hukuk ve medya gibi alanlarında uzman çoğu şahıs katıldı. “Onlar susmasın diye biz konuşuyoruz” sloganıyla düzenlenen çalıştayda, sporda çocuk istismarı ve dikkatsizliği konusu ile ilgili kamuoyunda farkındalık yaratmak amaçlandı.PROF. DR. ÖZER: İNSANLARIN SADECE SPORDA DEĞİL HER ALANDA BU KONUYA İNANDIRILMASI LAZIMFenerbahçe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kamil Özer, yaptığı açıklamada, “Üniversitelerin aslında bu mevzulara oldukça ehemmiyet vermesi gerekiyor. Toplumda eksikliği duyulan mevzularda üniversitelerin lider rol alması gerekiyor. Bu hususta baktık ki üniversiteler ve öteki kuruluşlar ehemmiyet vermiyorlar, biz de çocuk koruma konusu ile ilgili bir şeyler yapalım dedik. Bu ilk çalıştay, devamı gelecek doğal ki. Kongre anlamında da devamı olacaktır. Böyle bir çabalama yaptığınızda multidisipliner bir çabalama yapmak lazım. Çok sayıda değişik branşlardan insanların bu işe katılımı lazım. Burada; psikologlar, yöneticiler, öğretmenler, antrenörler, sporcular, engelli sporcular, anne babalar var. Çünkü hepsinin maruz kalmış olduğu bir şey bu. Yönetim kadrosunun, her branşta yalnızca sporda değil, her alanda bu mevzuya inandırılması lazım. Farkındalıklarının artırılması lazım. İnsanları bilinçlendirmek lazım. Çocuklarımızın tüm yaşamları boyunca çekecekleri bir acı haline gelmemesi lazım. Bu istismar ve dikkatsizlik hususları üstünde oldukça duyarlı olmak lazım. Bunun için çalışıyoruz. Öğrencilerimizi eğitmeye çalışıyoruz” diye konuştu.”TÜM ANTRENÖRLERİN BU KURSLARDAN GEÇMESİ LAZIM”Tüm antrenörlerin bu kurslardan geçmesi icap ettiğini vurgulayan Prof. Dr. Özer, “Küçücük yavrularımızı biz onlara teslim ediyoruz. Önemli bir çalıştay. Yararlı olacağını düşünüyorum. Üniversiteler içinde da yaygınlaşacağını düşünüyorum. Biz daha fazla spor üstünde yoğunlaşarak çocuk müdafaasını dikkate alıyoruz. Spor tesislerindeki riskler de bu mevzuya giriyor. Bir kalenin devrilmesi ve çocuğun ölmesi de bu işin içerisine giriyor. Çocuğun güvenilir ortamlarda spor yapması lazım. Sporda her kademede en ufak yaşlardan itibaren tüm antrenörlerin, idarecilerin, hatta malzemecilerin bile bu hususta eğitilmeleri lazım. Tabii ki mimarı projelerin de çocuk koruyucu yönde önlemler alması lazım. Bu herkesi ilgilendiren bir devlet politikası da olması icap ettiğini düşünüyorum” dedi.DOÇ. DR. ERSÖZ: FEDERASYONLARIN BİRİMLERİNİN OLUŞTURULMASINI İSTİYORUZ

Fenerbahçe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gözde Ersöz ise “İletişim fakültesi, sıhhat bilimleri fakültesi ve psikoloji kısmı de bizlere yardımcı veriyor. Tabii 18 yaşlarının altındaki hepimiz çocuk olarak nitelendiriliyor. Çocukları biz her ortamda korumalıyız. Spor özelinde iyi mi koruyabiliriz bu mevzuyu tartışıyoruz. Neler yapabiliriz çocuk istismarı ve dikkatsizliği konusu ile ilgili onu tartışıyoruz. Bu mevzu çoğu sektörde, çoğu alanda gereksinim duyulan, araştırılması ve ‘neler yapabiliriz’ sorusunun sorulması gereksinim duyulan bir konu. Spor ortamlarında da dikkatsizlik edilmiş bir konu. Devam edilmesi gerekiyor. Birçok kurum, bilhassa Türkiye Futbol Federasyonu bu hususta çalışmalar yapıyor. Diğer federasyonların da birimlerinin oluşturulmasını istiyoruz. Bu çalıştayın bir mesajının da bu olması gerekiyor. Ülkemizde ne yazık ki spor kurumlarında bu hususta eksiklerimiz var” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*