FAO: Küresel Gıda Fiyatları Nisanda 2 Yılın En Düşük Seviyesine İndi

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), küresel besin fiyatlarının, bitkisel yağlar, tahıl ve süt mamüllerindeki keskin düşüşün etkisiyle nisanda 2 senenin en düşük seviyesine indiğini duyurdu.

FAO’dan meydana getirilen açıklamaya göre, besin ürünlerinin internasyonal fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen FAO Gıda Fiyat Endeksi, mayısta bundan önceki aya kıyasla yüzde 2,6 düşerek 124,3 puan oldu. Böylece, endeks Nisan 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

FAO açıklamasında, endeksin Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının sonrasında geçen senenin mart ayındaki üstün dereceli seviyesinden aşağı yukarı yüzde 22 düşmüş olduğu hatırlatıldı. Endeks, savaşla beraber Mart 2022’de 159,7 puana erişerek üstün dereceli kırmıştı.

Küresel besin fiyatlarının mayısta bitkisel yağlar, süt ürünleri ve tahıl kaynaklı düşüş göstermesi dikkati çekti.

FAO, endeksteki düşüşün, şeker ve et fiyatlarındaki artışları dengeleyen tahıl, bitkisel yağlar ve süt ürünleri fiyatlarındaki düşüşü yansıttığına dikkati çekti.

Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi, aylık bazda balm yağına azalan talebin etkisiyle yüzde 8,7 geriledi. Endeks bir sene önceki seviyesinin aşağı yukarı yüzde 48,2 dibine indi.

Uluslararası balm hasım fiyatları, süren zayıf ithalatın başlıca müstahsil ülkelerdeki artan üretimlerle aynı zamana muadil gelmesi sebebiyle mayısta bundan önceki aya göre mühim seviyede düştü. Soya hasım fiyatları, Brezilya’da bolca soya fasulyesi mahsulü ve ABD’de beklenenden yüksek stoklar sebebiyle düşüşünü altıncı aya taşıdı. Kolza tohumu ve ayçiçek hasım fiyatları, bolca küresel arz sebebiyle mayısta düşmeye devam etti.

Tahıl Fiyat Endeksi, arzın artacağı yönündeki beklentiler ve Türkiye’nin desteği sayesinde Karadeniz Tahıl Koridoru Girişimi’nin tekrar uzatılmasının etkisiyle aylık bazda yüzde 4,8 düştü.

Uluslararası buğday fiyatları, küresel arzın artmasıyla mayısta yüzde 3,5 geriledi. Buna karşın, internasyonal pirinç fiyatları, Asya’daki alımlar ve Vietnam ve Pakistan gibi birtakım ihracatçı ülkelerdeki arzın sıkılaşmasıyla mayıs ayında artmaya devam etti.

Şeker Fiyat Endeksi, “El Nina” hava modeline dair endişelerin küresel arz risklerini artırmasının etkisiyle aylık bazda yüzde 5,5 artarak, art arda yükselişini dördüncü aya taşıdı. Bunun yanısıra Brezilya’daki 2023 şeker kamışı mahsulleri için müspet görünüm, internasyonal ham petrol fiyatlarının düşmesi şeker fiyatlarında daha büyük aylık artışlarını engelledi.

Aynı dönemde FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi peynir fiyatlarındaki keskin düşüşün etkisiyle yüzde 3,2 azalırken, Et Fiyat Endeksi de Asya’nın kümes hayvanı etine yönelik istikrarlı yüksek ithalat isteği ve ABD’de sığır eti arzındaki sıkılığın etkisiyle yüzde 1 artış gösterdi.

FAO, küresel üretim, tüketim, ticaret ve yığın eğilimlerine dair değerlendirmelerin bulunduğu Tahıl Arz ve Talep Özeti Raporu’nu da yayımladı.

Raporda, FAO, küresel tahıl üretiminin bu sene mısır üretimindeki artışla geçen yıla göre yüzde 1 artarak 2 miyar 813 milyon tona çıkacağı tahmininde bulundu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*