Ermeniler tarafından yıkılan Karabağ, zaferin ardından yeniden inşa ediliyor

– Ermeniler tarafınca yıkılan Karabağ, zaferin sonrasında tekrar inşa ediliyor

BAKÜ – Ermenistan zulmünden kurtarılan Karabağ, tekrar inşa ediliyor. Yeniden inşa edilen şehirlerin ilki olan Ağalı’da 86 aile kente yerleşmiş durumda.

Azerbaycan, Ermeni güçlerinin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üstüne karşı tecavüz operasyonunu başlattı. Söz mevzusu operasyonda, Azerbaycan ordusu 44 günde topraklarını kurtararak halkın Ermeni zulmünden kurtarılmasını sağladı. Savaşın üstünden geçen 2 buçuk yılda, Karabağ’ın tekrar yapılanması için çalışmalar son hızla devam ediyor. O kentlerden biri ise Ağalı. Ermeni zulmünden kurtarılan Ağalı Kenti’ni tanıtan şehrin yöneticisi Zeyhun Hasanov, Karabağ Zaferi ile elde edilmiş sınırların tamamını inşa edeceklerini, inşa edilmiş ilk köyün Ağalı bulunduğunu dile getirdi. Hasanov ilaveten 86 aileden 420 kişinin kente yerleşmiş durumda bulunduğunu ve kentin elektriğini kendisinin ürettiğini dile getirdi. Hasanov, kendisinin 9 yaşlarında terk etmek zorunda kalmış olduğu ve öteki ailelerin 30 senedir hasretini çekmiş olduğu Karabağ’ın tekrar inşa edilmesinin herkesi sevinçli ettiğine vurgu yaptı.

Proje kapsamında, köyde kurulacak “Akıllı Okul” uzaktan eğitim için bütün imkanlara haiz olacak. Park meydanı için şadırvan alanındaki çalışmalar da tamamlandı. Çeşmeye konulmuş olan mimari anıt da sonuçlanmış durumda. Modern şehircilik standartları uygulanmış olduğu köyde, yaya ve bisiklet yolları yapıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*