Erdoğan: BAE ile ticaret hedefi 25 milyar dolar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BAE’de, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un katılımı ile düzenlenen Türkiye-BAE Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması İmza Töreni’ne, Dolmabahçe’deki Çalışma Ofisi’nden video konuşma yöntemiyle bağlandı.

Konuşmasında, Kahramanmaraş merkezli depremlerin eşi aynısı görülmemiş geniş bir alanda yaşandığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “14 milyona yakın vatandaşımızın yaşamış olduğu 11 ilimizde, 500 kilometre çapında bir alanda etkili olan depremler oldukça büyük bir yıkıma yol açtı. Her biri ayrı birer zelzele ebatlarına ulaşan artçı sarsıntılar hala devam ediyor. Adeta bir çeşit zelzele fırtınasına kapılmış durumdayız. Yer bilimciler, içerisinden geçtiğimiz sürecin düzgüsel olmadığı konusu ile ilgili hemfikirler. Yaşadığımız sıkıntılar büyük olsa da devlet ve ulus olarak var gücümüzle yaraları sarıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Güvenli yapının inşasını tamamlayacağız

Hasar belirleme çalışmaları neticesinde yıkık, acele yıkılacak ve ağır hasar görmüş 204 bin binada 584 bin bağımsız bölüm belirlendiğini kaydeden Erdoğan, “İnşallah bir sene içerisinde zelzele bölgesinin tamamındaki mesken ihtiyacını çözecek sayıda kaliteli ve güvenilir yapının inşasını tamamlayacağız. Bu süreçte en büyük destekçilerimiz, Birleşik Arap Emirlikleri gibi dostlarımız ve kardeşlerimizdir.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BAE’nin ilk günden itibaren Türkiye’ye gönderilmiş olduğu arama kurtarma ekiplerinin Kahramanmaraş ve Adıyaman’daki faaliyetlere katıldığını, sahra hastanelerinin Hatay ve Gaziantep’te sıhhat hizmetlerine büyük yardımcı sağladığını belirterek, “Yardımların nakli için tesis ettiğiniz hava ve deniz koridorlarıyla bilhassa ulaştırdığınız ayni ve nakdi destekleriniz için de şahsım ve milletim adına sizlere müteşekkiriz.” dedi.

Ekonomik işbirliğimiz yeni bir safhaya girmiştir

“Türk milleti, bu zor gününde kendisine uzatılan yardım elini hiç bir vakit unutmayacaktır.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, laflarını şu şekilde sürdürdü:

“Güçlü temellere dayanan Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri ilişkilerinin her alanda kaydettiği büyüme bizler için iftihar vesilesidir. Bu sene diplomatik ilişkilerimizin tesisinin 50’nci yılını algı ediyoruz. Az ilkin imzalanan kapsamlı ekonomik konsorsiyum anlaşması her bakımdan olduğu gibi bu özelliği ile de zamanı bir mahiyet taşıyor. Anlaşmayla ekonomik ve ticari işbirliğimiz yeni bir safhaya girmiştir. Sadece bir sene içerisinde imzaya hazır hale getirilen antak kalma vasıtası ile mal ve hizmet ticaretinin önündeki engeller kalkacak, KOBİ’ler dahil olmak suretiyle yatırımcı ve girişimcilerimizin faaliyetleri kolaylaşacaktır.”

5 sene içerisinde 25 milyar dolar seviyesine çıkaracağımıza inanıyorum

İmzalanan anlaşmayla Avrupa’dan Kuzey Afrika’ya, Rusya’dan Körfez’e uzanan sağlam temellere haiz tutumsal bir köprü inşa edileceğini vurgulayan Erdoğan, “Anlaşmanın kapsamlı karakteri vasıtası ile tecim hacmimizi 5 sene içerisinde 25 milyar dolar seviyesine çıkaracağımıza inanıyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BAE’nin kurucusu merhum Zayid bin Sultan en-Nehyan’ın vizyonunun iki ülke arasında ulaşmış olduğu nokta bakımından belirleyici bulunduğunu kaydederek, kendisine bir kez daha Allah’tan rahmet dilediğini söyledi.

Anlaşmada alın teri dökenlere teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çok sevgili kardeşim Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayid en-Nehyan ve validesini, bütün ailesini gene şahsım, eşim ve Türk milleti olarak kalbi duygularla selamlıyorum. En kısa zamanda bir araya gelme dileğiyle sizi Allah’a emanet ediyorum.” diye konuştu.

Bakan Muş: Yatırımların artmasına hizmet edecek

Ticaret Bakanı Mehmet Muş ise, Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında imzalanan “Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması”nın çift tecim kütlesi ve yatırımların en yüksek seviyeye çıkartılmasına hizmet edeceğini bildirdi.

Bakan Muş, toplumsal medya hesabından mevzuya dair yapmış olduğu paylaşımda, “Ülkemiz ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nı imzaladık. İkili tecim kütlesi ve yatırımların en yüksek seviyeye çıkartılmasına hizmet edecek bu antak kalma iki ülke için hayırlı olsun.” ifadesini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*