Dolar/TL, 18,96 seviyesinden işlem görüyor

Dolar/TL, yeni güne de yükselişle başlamasının sonrasında saat 10.25 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 0,1 üstünde 18,9580’den prosedür görüyor. Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,2 artışla 20,0140’tan, sterlin/TL yüzde 0,2 primle 22,4980’den satılıyor.

Dolar endeksi önceki kapanışın yüzde 0,1 altında 105,5 seviyesinde dengelenirken, avro/dolar paritesi yüzde 0,1 artışla 1,0550 seviyelerinden alıcı buluyor.

ANALİSTLERİN DEĞERLENDİRMELERİ

Analistler, dünya çapında para politikalarına dair belirsizliklerin devam etmesiyle küresel piyasaların komplike bir seyir izlediğini bildirdi.

Yarıyıllık Para Politikası Raporu’na dair sunumuna dün de Temsilciler Meclisi’nin Finansal Hizmetler Komitesi’nde süren Amerika Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, bankanın 21-22 Mart’ta gerçekleşecek toplantısıyla alakalı rastgele bir karar almadıklarını, açıklanacak verilerin çözümleme edileceğini söyledi.

Söz mevzusu gelişmelerle para piyasalarındaki fiyatlamalarda bu ayki görüşmede 50 baz puanlık ürem artış ihtimali yüzde 79’a yükselirken, mayıs ve haziran ayındaki toplantılarda da 25 baz puan ürem artışı yapılmasına net gözüyle bakılıyor.

Analistler, bugün yurt içerisinde para ve banka istatistikleri, yurt haricinde ise ABD’de haftalık işsizlik başvurularının takip edileceğini belirterek, yöntem açıdan dolar endeksinde 106’nın direnç, 105 seviyesinin yardımcı konumunda bulunduğunu kaydetti.

Kaynak: AA / Ekonomi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*