Çin, Rusya’yı Ulusal İstikrarı Koruma Konusunda Destekliyor

BEİJİNG, 26 Haziran (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Pazar günü yapmış olduğu açıklamada Çin’in Rusya’yı milli istikrarı koruma, kalkınma ve refah elde etme konusu ile ilgili desteklediğini söyledi.

Medyada çıkan haberlere göre Wagner Grubu’nun kurucusu Yevgeniy Prigojin ve bütün Wagner kuvvetleri Rus cenup askeri bölge karargah merkezinden çekildi.

Prigojin, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko tarafınca dile getirilen, grubun Rusya’daki operasyonunu durdurması ve gerilimi düşürmek için daha çok yürümesi yönündeki öneriyi kabul etti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Prigojin’in Belarus’a gidebileceği ve Rusya’nın kendisine yönelik suçlamaları kaldıracağı yönünde garanti verdi.

Gazetecilerin mevzuya dair sorusuna cevap veren Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Wagner Grubu vakasının Rusya’nın iç meselesi bulunduğunu söyledi.

Sözcü, Rusya’nın dostane komşusu ve yeni dönemde kapsamlı stratejik koordinasyon ortağı olan Çin’in, milli istikrarı koruma, kalkınma ve refah elde etme konusu ile ilgili Rusya’yı desteklediğini belirtti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*