Çin basınında Erdoğan’ın yemin töreni geniş yer aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün TBMM Genel Kurulu’ndaki yemin töreni, Çin milli basınında geniş yer aldı.

Çin haber ajansı Xinhua, töreni, “Erdoğan yemin konuşmasında yeni anayasa lafı verdi.” başlığıyla duyurdu.

Haberde, Erdoğan’ın konuşmasında, “mevcut anayasanın darbenin ürünü olduğunu, onun yerini demokrasiyi güçlendirecek sivil, özgürlükçü ve kapsayıcı bir anayasanın alması gerektiğini” bahsettiği aktarıldı.

Dün, Erdoğan’ın TBMM’de düzenlenen törende yemin etmiş olduğu bilgisine yer verilen haberde, Cumhurbaşkanı’nın ülkenin “Türkiye Yüzyılı” olarak adlandırdığı yeni bir yola girdiğini duyuru etmiş olduğu ve Türk halkına seçim odaklı tartışmaları geride bırakarak gözlerini geleceğe çevirme çağrısından bulunmuş olduğu kaydedildi.

Devlet televizyonu CGTN de haberinde, Çin Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı Ding Congli’nin, “Devlet Başkanı Şi Cinping’in hususi temsilcisi” sıfatıyla yemin törenine katıldığını bildirdi.

Haberde, Ding’in, “Çin, Türkiye ile ilişkilerini stratejik ve uzun dönemli bir perspektiften değerlendiriyor. Karşılıklı siyasal itimatı geliştirmek, kolay işbirliğini teşvik etmek, geleneksel dostluğu derinleştirmek ve iki ülke arasındaki stratejik işbirliği ortaklığını ileriye taşımak için beraber çalışmaya hazırız.” ifadelerine yer verildi.

CTGN’in haberinde, Erdoğan’ın da Türkiye’nin Çin ile değişik alanlarda işbirliğini geliştirme ve çift ilişkileri yeni bir seviyeye çıkarmaya hazır olduğu mesajını verdiği vurgulandı.

Merkezi Hong Kong’da bulunan South China Morning Post gazetesi de yemin töreniyle alakalı haberini, “Recep Tayyip Erdoğan, yemin konuşmasında daha kuvvetli ve kapsayıcı bir Türkiye lafı verdi.” başlığıyla okurlarına duyurdu.

Haberde, “Türk Cumhurbaşkanı, konuşmasında, dünyada Türkiye Cumhuriyeti’nin itibarını güçlendirme lafı verirken, içeride yeni ve kapsayıcı bir anayasa ile ekonomiyi iyileştirmeyi vadetti.” değerlendirmesine yer verildi.

Yemin töreninde, birden fazla ülkenin temsilcisi ile NATO Genel Sekteri Jens Stoltenberg’in misafir olduğu belirtilen haberde, Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos ile eski Türk futbolcu Mesut Özil gibi adların de törende bulunmuş olduğu kaydedildi.

Çin Devlet Başkanı Şi, 29 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı seçilmesinin sonrasında Erdoğan’a gönderilmiş olduğu tebrik mesajında, Türkiye ve Çin’in gelişmekte olan iki büyük ülke ve yükselen piyasalar olarak geniş çaplı ortak çıkarları paylaştığını belirterek, iki ülkenin, temel çıkarlarını ve kaygılarını ilgilendiren meselelerde birbirini anlayıp destekleyerek sağlıklı, sürdürülebilir ve istikrarlı işbirliği ilişkisi geliştirmesi için beraber çalışmaya hazır bulunduğunu vurgulamıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*