CHP’nin siber güvenlik sorumlusu ‘Sistemler çöktü’ iddialarını yalanladı: Tıkır tıkır çalıştı bir saniye bile aksamadı

Türkiye, 28 Mayıs’ta cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu kapsamında sandık başına gidecek. İkinci turda 14 Mayıs seçimlerinde yüzde 49,51 oy alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yüzde 44,88 oy alan Yedili Masa’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu yarışacak.

İmamoğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önde olduğu halde kazandıklarını iddia etti

14 Mayıs’ta hemen hemen oy sayımı devam ederken büyük bir provokasyona imza atan İBB Başkanı İmamoğlu,

‘Öndeyiz’ ‘Kazanıyoruz’

söylemleriyle Yedili Masa’nın Cumhurbaşkanı adaylığı bulunan Kılıçdaroğlu’nu seçimin galibi duyuru etti.

ABB Başkanı Mansur Yavaş ile kameralar karşısına geçen İmamoğlu, ellerindeki verilerle Kılıçdaroğlu’nun önde bulunduğunu öne sürdü.

Kılıçdaroğlu ise oy sayma prosedürü devam ederken bir tweet atarak

‘Öndeyiz’

iddiasında bulundu.

Erdoğan seçim yarışını önde tamamladı

Muhalefetin

‘Öndeyiz’, ‘Kazandık’

mesajlarının sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın YSK’nın verilerine göre, seçim yarışını yüzde 49,51 oy payı ile önde tamamladığı anlaşıldı.

CHP yandaşı gazetecilerden ‘Sistemler çöktü’ iddiası

CHP yandaşı gazeteciler, seçim gecesinde muhalefetin oluşturmaya çalmış olduğu ‘kazandık’ algısını CHP Genel Merkezi’nde sistemlerin çökmesine bağladı. Gazeteci Özlem Gürses, CHP’nin seçim sonuçlarına dair dört değişik yerden veri akışı aldığını söyleyerek gelen veriler arasında büyük farklar bulunduğunu ve bunun karmaşaya niçin bulunduğunu anlatım etti.

CHP’nin siber emniyet sorumlusu o gece yaşananları anlattı: En küçük bir hata bile olmadı

Ancak muhalefetin iletişim stratejisinin çöktüğü yönündeki iddialara CHP’nin teknoloji ve siber emniyet sorumlusu Sedat Doğan’dan yanıt geldi.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Doğan, seçim gecesi sistemlerin çöktüğüne yönelik gündemi meşgul eden iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıklayarak

“Sistemimiz tıkır tıkır çalıştı, bir saniye bile aksamadı, en küçük bir hata bile olmadı.”

dedi.
Doğan,

“Saat 21:00’de bizim ekranlarımızdaki netice ne ise, gece sandıkların tamamı açıldığında çıkan netice o oldu.”

ifadesini kullandı.

Sedat Doğan şunları söyledi:

Artık gerçekleri konferans vakti…

Seçim günü sandıklar açılmaya başladıktan sonrasında bir dedikodudur aldı yürüdü: “CHP’nin sistemleri çöktü!”

CHP’nin teknolojisi ve siber güvenliğinden ben sorumluyum.

Birinci ağızdan size söyleyeyim: Sistemimiz tıkır tıkır çalıştı, bir saniye bile aksamadı, en küçük bir hata bile olmadı.

Ben, Onursal, Orhan Abi, Yekta ve 20 benlik ustalaşmış ekibim dünya standardında bir iş çıkardık. Ekibimin yıpranmasını istemediğim için adlarını burada paylaşmıyorum. Saat 21:00’de bizim ekranlarımızdaki netice ne ise, gece sandıkların tamamı açıldığında çıkan netice o oldu.

Twitter’da, LinkedIn’de, basında, sağda solda ekibimin tırnağı etmeyecek yetkinliğe haiz insanoğlu bizlere söz söyleyip duruyorlar. Kimseye kulak asmayın. İşin arkasında oldukça sağlam, liyakatli bir takım var ve işlerini aslanlar gibi yapıyorlar. İyi oldukları için o odadalar.

Bir de eskiden adam/kadın yerine koyup dinlediğimiz gazeteciler var… Yahu aleni açık halka yalan söylüyorlar. Ben kayıtları yayınladığımda rezil olacaklar. Bu riski iyi mi alıyorlar anlayamıyorum!

O güne dair bütün log kayıtları, kozmik odanın video kayıtları, an be an bütün sonuçların akışı… Kısacası her şey elimde mevcut. Bunları paylaşmama sebebim mimarimizi aleni etmek istememem. Ama günü geldiği zaman bütün bu tarz şeyleri da açıklayacağım.

Bizim hakkımızı yiyen bütün arkadaşlara sesleniyorum. Ülkedeki hepimiz “sistem çöktü” söylediği için buna inanmış olabilirsiniz. Ama benim bu bilgilendirmemin sonrasında söylemlerinizi değiştirmenizi rica ediyorum. Bunca insanoğlunun alın terini yok sayıyorsunuz. Bu vebalin altında kalırsınız!

Onursal partiyi tartıştırmamak için haysiyetli bir davranışta bulunmuş oldu ve çekilme etti. Ama toplumumuz “istifa” terimini seneler içerisinde unutmuş olduğu için, onu suçlu saydılar. Onursal bu işi Türkiye’deki en iyi profillerin yapacağından daha iyi yaptı.

Şimdi bu sistem çöktüyse, çalışmadıysa, oylar çalındıysa; koca bir genel merkez ve bütün MYK ikinci turda da niçin ben ve ekibimle çalışmak istiyor? Çünkü hiç bir problem yaşanmadı, gün gibi ortada.

Söyleyeceğim oldukça şey var da, seçim sonrasına saklıyorum.

Seçim gününe ait birkaç monitör görüntüsünü paylaşıyorum, buz dağının gözüken yüzü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*