CHP’li Çeviköz’den Alman basınına skandal ‘Kıbrıs’ vaadi!

7’li Masa’nın cumhurbaşkanı talibi Kemal Kılıçdaroğlu’nun dış siyaset danışmanı ve CHP Milletvekili Ünal Çeviköz, tarzı kazanmaları halinde dış politikada uygulayacakları hamlelerle alakalı Alman Neue Zürcher Zeitung (NZZ) gazetesine konuştu.

Türkiye’nin Kıbrıs politikasını eleştiren Çeviköz, “Türkiye, Kıbrıslı Türklerin iç işlerine karışmamalı. Adaya yönelik çözümü adadaki iki cemiyet bulmalı. Aynı şekilde Atina da Rumların iç işlerine karışmamalı.” ifadelerini kullandı.

SINIR ÖTESİ OPERASYONLARI ‘DURDURMA’ VAADİ

Suriye’deki askeri operasyonları da durdurmayı vadeden Çeviköz, “Suriye’den tehdit gelmediğinden emin olursak askeri varlığımız ile alakalı konuşabiliriz” dedi.

RUSYA İLE İLİŞKİLERİ ‘BOZMA’ VAADİNDE DE BULUNMUŞTU

Geçtiğimiz günlerde Politico’ya konuşan Çeviköz, tarzı kazanmaları halinde Rusya’ya, Türkiye’nin bir NATO üyesi bulunduğunu hatırlatacaklarını söylemişti.

Çeviköz, Demirtaş ile Kavala’nın tahliyesi konusu ile alakalı da AİHM’e uyma lafı vermişti.

‘MAVİ VATAN’I HEDEF ALMIŞTI

CHP’li Ünal Çeviköz, 2021 senesinde da Mavi Vatan terimini hedef alan açıklamalarda bulunmuş, Yunanistan ile aynı cepheden konuşmuştu.

Çeviköz, “Mavi Vatan diye bu 200 mile kadar uzanan alanı da kendi hakimiyet alanınız olarak görürseniz, o vakit saldırgan ve yayılmacı bir idrak yaratırsınız.” demişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*