CarrefourSA’dan Dünya Kadınlar Günü’nde Yerel Üretime “Doğru”dan Destek

CarrefourSA, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Üretime Doğrudan Destek Günleri çatısı altında mahalli üreticilerle bir araya geldi.

Hayatın her alanında sosyal cinsiyet eşitliği için çalıştıklarını söyleyen CarrefourSA CEO’su Kutay Kartallıoğlu, “Bugün burada zelzele bölgelerindeki mahalli üreticilerimiz de bizimle birlikte.  Toprağın ve üretimin devamlılığı için çalışan hanım üreticileri hep beraber ağırlıyoruz. Her koşulda üreten ve ekonomiye katılan hanım üreticilerimizin yanısıra olmaya devam edeceğiz” dedi.

Sabancı Holding ve Carrefour Grup iştiraki CarrefourSA, her sene 8 Mart’ta gerçekleştirdiği “Kadın Üretici Pazarı” etkinliğini bu sene “Üretime Doğrudan Destek Günleri’’ çatısı altında gerçekleştirerek depremden etkilenen hanım mahalli üreticileri de ağırladı. 

“Kadınların Gücü CarrefourSA’nın Gücü” sloganıyla mahalli üretim ve üreticinin destekçisi olan CarrefourSA, 2018 yılından bu yana gerçekleştirdiği Kadın Üretici Pazarı’nı bu sene Üretime Doğrudan Destek Günleri adıyla gerçekleştirdi. Depremden etkilenen hanım üreticilerin de bulunduğu Üretime Doğrudan Destek Günleri’nde süt mamüllerinden bakliyata, taze sebze ve meyveden organik içeceklere kadar çoğu ürün 7-8 Mart tarihlerinde CarrefourSA İstinye Hiper mağazasında müşterilerle buluştu. Depremin ilk anından bu yana, Türkiye’nin en bereketli ziraat topraklarına haiz olan ve coğrafi işaretli mamüllerin %30’unu barındıran bölgelerdeki mahalli müstahsil ve çiftçilerin yanısıra olan CarrefourSA, hayata geçirdiği Üretime Doğrudan Destek projesi ile ilk aşamada süratli bozulma özelliği olan mamüllerin alımını gerçekleştirerek üreticilerin yanısıra yer aldı. 

“Kalıcı ve uzun süreli çözümler üretiyoruz”

Etkinliğe katılan ve mahalli üreticilerin stantlarını ziyaret eden CarrefourSA CEO’su Kutay Kartallıoğlu, “Yüzde 40’ı hanım çalışanlardan oluşan bir firma olarak sosyal kalkınmada cinsiyet eşitliğinin öneminin farkındayız. Bu yüzden yalnızca çalışanlarımızı değil, Türkiye ekonomisine katılımını önemsediğimiz hanım üreticilerimizi ve girişimcilerimizi de desteklemeye devam ediyoruz” dedi. Kartallıoğlu laflarını şu şekilde sürdürdü: “2018 yılından bu yana, her sene 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Türkiye’nin değişik bölgelerinden hanım mahalli üreticilerimizi İstinye Hiper mağazamızda ağırlıyoruz. Kadın üreticilerin ve çalışanlarının emeklerine dikkat çekmek için gerçekleştirdiğimiz ‘Üretime Doğrudan Destek Günleri’ bu sene bizim açımızdan daha anlamlı. 6 Şubat’ta on binlerce vatandaşımızı kaybettiğimiz depremler hepimizi derinden sarstı. Depremin ilk anından bu yana ekiplerimizle sahada yer alsak da bir besin perakendecisi olarak kalıcı ve uzun süreli çözümler üretmek için çalışıyoruz. Bu yüzden hızlıca Üretime Doğrudan Destek Projesi’ni hayata geçirdik.”

200 tondan fazla ürün bölgeden mağazalara taşındı

Proje kapsamında Hatay, Kahramanmaraş, Adana başta olmak suretiyle depremin gerçekleştiği 11 ildeki yerli üreticiler ve kooperatiflerden ellerindeki ürünleri satın aldıklarını belirten Kartallıoğlu, “Bugüne kadar 50’ye yakın üreticimizden toplamda 160 ton Hatay Arsuz limonu, 10’ar ton Hatay beyaz bal kabağı, beyaz lahana, kırmızı lahana, karnabahar ve 30 bin bağ maydanoz alarak değişik illerdeki mağazalarımızda müşterilerimizle buluşturduk. Önümüzdeki dönemlerde Üretime Doğrudan Destek projesi kapsamında hem müstahsil sayısını hem de ürün gamını artırmayı hedefliyoruz” dedi. 

“Yerel üretime ve kırsal kalkınmaya katkı sunmaya devam edeceğiz”

“Kadın alın terine ve mahalli üretime kıymet veren bir firma olarak bu iki mühim mevzuyu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde ‘Üretime Doğrudan Destek Günleri’nde birleştiriyoruz. Kadın üreticilerimiz hem kendi markalarını ve ürünlerini tanıtıyor hem de müşteri ile birebir iletişim kurarak markasının algısını görebiliyor” diyen Kartallıoğlu, “Bugün burada 18 üreticimiz bizimle. Bunlar içinde zelzele bölgesinde toprağını, üretim alanlarını kaybeden üreticilerimiz de var. Kayıplar olsa da üretime devam etmek isteyen, bölgesini ve toprağını terk etmek istemeyen bu üreticilerimiz CarrefourSA ile beraber yollarına devam edecek. Üretimin durduğu bereketli Anadolu topraklarını tekrar reanimasyon vakti.  Hep beraber yaraları sararken CarrefourSA olarak mahalli üretimi de beraber kalkındıracağız. Bugün burada bizimle beraber olan bütün hanım üreticilerimize teşekkür ediyorum” diye ekledi. 

Müşteriler yoğun alaka gösterdi

7-8 Mart tarihinde CarrefourSA İstinye Hiper’de gerçekleşen “Üretime Doğrudan Destek Günleri”nde bu sene Antre Gourmet, Pales, Efeler Çiftliği, Laz Kızı, Ezgi Gıda, Beta Gıda, Heybeli’nin Heybeleri, Shopsa, Mimi Tarım Ürünleri, Norm Tarım, Dicleli Gıda, Adana Kooperatif Birliği, S.S. Türkoğlu İlçesi ve Mahalleleri Mutlu Besin Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Songültepe ve Saatli Köyleri  Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Beyelması ve Kaşpınar Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Korkuteli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi yer aldı. Pazarda süt ve süt mamüllerinden bakliyata, kuru meyveden hediyelik eşyalara kadar yüzlerce ürün müşteriler tarafınca da yoğun ilgiyle karşılandı.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*