Bursa Şehir Hastanesi’nde bir ilk: Kapalı yöntem ile yapay kalp kapakçığı yerleştirildi

Bursa Şehir Hastanesi‘nde bir ilk: Kapalı teknik ile suni kalp kapakçığı yerleştirildi

BURSA – Bursa Şehir Hastanesi‘nde, akciğer damarında kaçak olan ve buna bağlı kalp büyümesi gelişen 34 yaşındaki hastaya, kasık damarından girilerek, kapalı yöntemle akciğer damarına suni kalp kapağı yerleştirildi. Türkiye’de sayılı hastanede yapılabilen bu operasyon, Güney Marmara Bölgesi’nde ise ilk kez yapıldı.

Halk içinde mor bebek hastalığı olarak bilinen, ‘Fallot Tetralojisi’ adlı kalp hastalığı ile doğan ve bu rahatsızlık nedeniyle bebeklik çağlarında ameliyat olan 34 yaşındaki Özcan Öter, ilerleyen yaşla birlikte soluk darlığı, ivedi yorulma gibi yeni sorunlarla karşılaşması üstüne Bursa Şehir Hastanesi Kardiyoloji Kliniği’ne başvuru etti. Burada Doç. Dr. Selma Kenar Tiryakioğlu tarafınca incelem edilen hastanın, kalpten akciğere giden damarında darlık ve yetmezlik olduğu belirleme edildi. Doktorların ortak sonucu sonucu, hastaya kapalı yöntemle ameliyat olması önerildi. Hastanın ameliyatı kabul etmesi üstüne aynı klinikte vazife yapan Prof. Dr. Hakan Erkan ve ekibi, aşağı yukarı bir buçuk saat devam eden kapalı operasyon ile damara suni kalp kapakçığı yerleştirme prosedürünü etkin bir halde gerçekleştirdi. Ameliyattan kısa süre sonrasında taburcu olan hasta ise, doktorları ve hastane yöneticilerine teşekkür etti.

Hasta Özcan Öter’in, uzun süredir takip ettiklerini belirten Bursa Şehir Hastanesi’nde sorumlu Doç. Dr. Selma Kenar Tiryakioğlu, “Özcan, fallot tetralojisi nedeniyle takip ettiğimiz bir hasta, fallot tetralojisi doğumsal bir kalp hastalığıdır. Bu hastalar yetişkin yaşa geldiklerinde akciğere giden damara ait kapakta ciddi yetersizlikler olur ve bu yetersizliğe bağlı kalp yetersizliği şikayetlerinden genelde muzdarip olurlar. Bu yaşlarda buradaki kapağın müdahale edilmesi ve değiştirilmesi gerekmektedir. Biz, hastamız Özcan Bey’i poliklinikte gördüğümüzde yaptığımız tetkikler kararında kapalı yöntemle perkütan olarak, bu kapağın değiştirilebileceği hakkında bir kanaatimiz oluştu. Hastayı da bu hususta bilgilendirdik. Hastamız da bunu kabul etti ve sonrasında ameliyat prosedürünü gerçekleştirdik” dedi.

Yapılan bu operasyonun, fallot tetralojisi olan hastalarda modern tedavi tekniği bulunduğunu dile getiren Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Erkan ise, “Bu prosedür ülkemizde birtakım merkezlerde güvenilir ve deneyimli bir halde yapılmaktadır. Biz, Bursa genelinde daha ilkin yapılmamış olan bu prosedürü Bursa Şehir Hastanesi olarak gerçekleştirmiş olmanın luğu ve mutluluğu içindeyiz” şeklinde konuştu.

Ameliyatının başarıyla geçtiğini vurgulayan hasta Özcan Öter ise, “Doğuştan beri bu rahatsızlığım var. Küçükken bir ameliyat olmuştum. Bu ameliyatın sonrasında derli toplu bir halde kontrollere geldim. Daha sonrasında doktorlara akciğere giden damarda problem bulunduğunu söylediğimde bir müdahale olması icap ettiğini söylediler ve ameliyat sonucu alındı. Ameliyat süreci oldukça hoş geçti. Doktorların desteği oldukça güzeldi. Allah izin verirse daha da hoş olacak buna inanıyorum. Yoğun bakım sürecinde de gerek hemşire arkadaşlarımız gerek doktorlarımız olsun oldukça hoş ilgilendiler. İki gün yoğun bakımda kaldım. Ardından düzgüsel bir odaya geçtim. Kendimi şu an iyi hissediyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*