BM Suriye Özel Temsilcisi: Suriye’ye artan ilgi sonucu önemli bir noktaya ulaştık

BİRLEŞMİŞ Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, “Suriye’ye yönelik bilhassa bölgeden tekrar artan alaka kararı mühim bir noktaya ulaştık. Bu, krize siyasal çözüm bulma çabalarımıza destek olabilir.” dedi

Pedersen, BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) düzenlenen “Suriye” temalı oturumda, ülkedeki gelişmeler ile ilgili üye ülkeleri bilgilendirdi.

Buraya artan ilginin ilerlemeye yol açması için tarafların somut yürümesi gerektiğine dikkati çeken Pedersen, bütün tarafların desteğine gereksinim bulunduğunun altını çizdi.

BM’nin ya da diğer bir aktörün tek başına Suriye’de siyasal çözüm sağlayamayacağına işaret eden Pedersen, “Suriye’nin oldukça muhtelif problemlerini çözüme ulaştırmak için birkaç anahtara gereksinim var. Bu anahtarlar, değişik aktörlerin elinde.” değerlendirmesinde bulundu.

Pedersen, bütün tarafların desteğine ve beraber çalışmasına gereksinim bulunduğunu vurguladı.

Suriye’ye yönelik kısa sürede kaydedilen diplomatik gelişmelerin yeni bir alan ortaya çıkardığını vurgulayan Pedersen, “Suriye’ye yönelik bilhassa bölgeden tekrar artan alaka kararı mühim bir noktaya ulaştık. Bu, krize siyasal çözüm bulma çabalarımıza destek olabilir.” ifadesini kullandı.

6 Şubat’ta Türkiye’de gerçekleştirilen ve Suriye’yi de etkileyen depremlerin yıkımını 12 sene devam eden savaş ve çatışma bağlamında ele almak icap ettiğini belirten Pedersen, “Suriye’de korkulu boyutlarda insani kriz sürmeye devam ediyor. Suriyelilerin hala sizlerin kaynak göndermenize ihtiyacı var.” dedi.

“384 milyon dolardan fazla toplandı”

BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi İnsani Yardım Finansman ve Kaynak Nakil Birimi Direktörü Lisa Doughten da ülkedeki insani durumun ciddiyetine dikkati çekti.

Depremlerin sonrasında Suriye için başlatılan insani yardım kampanyası kapsamında istek edilen miktarın aşağı yukarı hepsinin toplandığını aktaran Doughten, “Donörler oldukça cömertçe davrandı. BM’nin Suriye için insan yardım çağrısı kapsamında 384 milyon dolardan fazla toplandı. Ancak oldukça daha fazlasına gereksinim var.” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*