Bir milyar dolarla yatırıma geldiler

Seçimlerin sonrasında Türkiye’ye birden fazla yatırım istekleri gelmeye başladı. Gayrimenkul Borsası’nın (GABORAS) davetiyle İngiltere’nin iş adamları kuruluşlarından biri olan Support Muslim Business Forum (SMBF) platformu, 30 yatırımcıyla beraber İstanbul’a geldi. Londralı yatırımcılar, gayrimenkulden enerjiye, sağlıktan gezim ve otelciliğe kadar çoğu alanda ilk etapta 1 milyar dolarlık yatırım için çift görüşmeler yapıyor. Yabancı yatırımcılar, Türkiye’deki fırsatları değerlendirmek için 1 hafta İstanbul’da kalacak.

Ruhi Konak.

YATIRIMCILARA DESTEK OLACAĞIZ

GABORAS Genel Müdür Yardımcısı Ruhi Konak, seçimlerin sonrasında ilk yatırım talebini Londra’dan aldıklarını belirterek, “Türkiye’deki yatırım fırsatlarını anlatıyoruz. İlk etapta enerjiden tarıma, gezim ve gayrimenkule kadar çoğu alanda 1 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyorlar. Biz de yatırımcılarımıza yardımcı olacağız” dedi.

SIRA ALMANYA’DA

Türkiye’nin daha oldukça yabancı yatırımcılara ihtiyacı bulunduğunu belirten Konak, “Özellikle rüzgar ve güneş enerjisi gibi pak enerji kaynaklarıyla alakalı yatırımcı geliyor. Biz de yatırımcılara bu hususta GABORAS olarak yardımcı olacağız. İşlem olarak daha ilk etapta 1 milyar dolarlık yatırım geldi. Bu başlangıç. Türkiye’ye oldukça yoğun alaka var. Önce İngiltere sonrasında Almanya ile de iş donanması içerisindeyiz. Önümüzdeki günlerde Almanya’dan da yatırımcıları çağrı edeceğiz” şeklinde konuştu.

GÜVENLİ BİR ORTAM VAR

GABORAS’ın Türkiye’nin yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılar için büyük bir potansiyele haiz bulunduğunu belirten Ruhi Konak, platformun basit kullanması ve emniyet unsurlarını temel alan yöntem altyapısıyla yatırımcılar için cazip hale geldiğini belirtti.

“Türkiye’yi dünya gayrimenkul piyasasının ve finansmanının merkezi yapacağız” diyen Konak, “Türkiye son yıllarda yabancı yatırımcıların gözdesi haline geldi. Bu sebeple yabancı yatırımcılara yoğunlaşan çoğu gayrimenkul firması ortaya çıkmaya başladı. Ancak yabancı yatırımcıların Türkiye’deki yatırımlarını organize edebilecek güvenilir bir ortama gereksinimleri var. GABORAS Türkiye’nin tamamına hizmet verebilen yapısı, güvenilir bir platform oluşu, yurt içerisinde ve yurt haricinde gerçekleştirdiği çözüm ortaklıkları ile yabancı yatırımcılara büyük fırsatlar sunuyor’’ diye konuştu.

‘Türkiye’ye kesinlikle yatırım yapalım’ gözüyle bakıyorlar

SENYAP Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Köse, seçimden sonra yurt dışından Türkiye’ye yatırım yapmak için oldukça ciddi ana para girişi bulunduğunu söyledi. Köse, “‘Sermayeler, nereye yatırım yapacağız’ diye yer bakıyorlar. ‘Türkiye’ye kesinlikle yatırım yapmalıyız’ diyorlar. Şu an maksimum yatırım isteği Avrupa’dan geliyor. En yakın ve en hazır pazar Türkiye olduğundan ciddi istek var. Seçimden sonra da derhal harekete geçtiler” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*