Binalar 7 şekilde güçlendiriliyor

OMÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Sertaç Tuhta, Kahramanmaraş merkezli depremlerin sonrasında yapıların güçlendirilmesi ya da onarılmasına dair işlemlerin kolon, kiriş, perde ve birleşim bölgelerinde yapıldığını söyledi.

Güçlendirme işlemlerinin bina özelinde yapılması icap ettiğini belirten Dr. Tuhta, “Öncelikle yapının zelzele performansı belirleme edilmeli ve çalışmalar başlamalı. Bu çalışmalar esnasında binalar kısmen ya da tamamiyle boşaltılması gerekir. Binanın taşıyıcı sisteminin performansının artırılması, binaya yeni elemanlar eklenmesi, birleşim bölgelerinin güçlendirilmesi, zelzele etkilerinin azaltılması için binanın hacminin azaltılması işlemleri; sistem güçlendirmesi olarak tanımlanır.

Öncelikle binanın zelzele performansının konvansiyonel metotlar ya da operasyonel model çözümleme yöntemlerini esas alarak, hasarsız şekilde belirleme edilmesi gereklidir” dedi.

BİNA PERFORMANSINA GÖRE 7 İŞLEM

Bina performansına göre güçlendirmede 7 değişik prosedür uygulanabildiğini söyleyen Dr. Tuhta, “Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY-2018) esaslarına göre güçlendirme yöntemleri, binanın mevcut performans seviyesine göre; yapıdaki mevcut kütlenin azaltılması, kolonların betonarme, çelik ya da lifli polimerler ile sarılması, kirişlerin betonarme ya da lifli polimerler ile sarılması, taksim duvarların güçlendirilmesi, betonarme perde duvar eklenmesi, taşıyıcı sisteme yeni çerçeveler eklenmesi ve temel olarak yapılacak olan güçlendirmeler olarak sıralanabilir” diye konuştu. (DHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*