Bayramda hava nasıl olacak? Meteoroloji’den tahminler…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Cengiz Çelik, Kurban Bayramı’nı içerisine alan haftanın hava durumuna dair değerlendirmelerde bulundu.

Mayıs ve haziranın ilk yarısında görülen yağışların yurdu terk ettiğini söyleyen Çelik, “Geçtiğimiz sistemdeki gibi güçlü yağışlar beklemiyoruz.” dedi.

Özellikle İç Ege ve Göller yöresinde hafifçe sağanak yağış geçişlerinin görülebileceğine dikkati çeken Çelik, “Yurt genelinde önümüzdeki bir haftalık süreye baktığımızda genelde iç ve cenup bölgelerimiz azca bulutlu açık, Marmara ve Karadeniz bölgesi ve Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunda aralıklarla yağış geçişleri göreceğiz.” diye konuştu.

3 BÖLGEYE PAZARTESİ UYARISI

Bugün yurt genelinde yağış beklentilerinin olmadığını anlatım eden Çelik, şu şekilde konuştu:
“Bugün için şimal yerler azca bulutlu, iç ve cenup yerler artık aleni bir hava görecek diyebiliriz. Pazartesi günü Marmara, Karadeniz Bölgesi, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ve Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunda yağışlar göreceğiz.

Bir de pazartesi günü için Akdeniz’in iç kesimlerinde de Toroslar mevkisinde de gene kısa süreli sağanak geçişleri bekliyoruz. Bu yağışlar bilhassa Trakya bölgesinde Kırklareli ve Edirne çevrelerinde gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek. O bölgede birazcık daha dikkatli olmakta yarar var. Ancak öteki yağışlar genelde kısa süreli sağanak şeklinde görülecek.”

Çelik, arife günü ağırlıklı olarak yurdun şimal bölgelerinde yağış geçişleri görüleceğini dile getirerek “Marmara’nın cenup ve doğusunda Batı ve Orta Karadeniz’in iç kesimlerinde ve Doğu Karadeniz’de salı günü için sağanak geçişleri bekliyoruz. Bir de gene Akdeniz’in iç kesimlerinde de Toroslar mevkisinde de salı günü kısa süreli sağanak beklentimiz var, onun haricinde yurdun büyük bölümünde yağış beklemiyoruz. Hava azca bulutlu ve aleni olacak.” ifadelerini kullandı.

Kurban Bayramı’ndaki yağış durumuna dair de malumat veren Çelik, “Bayrama baktığımızda gene genelde Karadeniz Bölgesi ve Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunda ağırlıklı yağış geçişleri göreceğiz. Bu yağışlar kısa süreli sağanak şeklinde görülecek. İç ve cenup bölgelerimizde bayram süresinde de gene büyük ölçüde yağış beklemiyoruz. Sadece İç Ege, Göller yöresi ve Akdeniz’in iç kesimlerinde kısa süreli, mevzi, sağanak geçişleri olabilir. Onun haricinde gene yurdun büyük bölümünde yağış beklentimiz yok.” şeklinde konuştu.

“HAVA MEVSİM NORMALLERİNDE SEYREDECEK”

Kurban Bayramı’nda hava sıcaklarının iyi mi olacağına dair de malumat veren Çelik, şu şekilde devam etti:

“Hava sıcaklıklarında bayram süresi süresince mühim bir değişim beklemiyoruz. Bir hafta süresince hava artık mevsim normalleri civarında seyredecek. Zaten birkaç gündür yağışların yurdu terk etmesi ve havanın açmasıyla mevsim normalinde, iç bölgelerde 30, Akdeniz’de 35, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 40 derecenin üstünde sıcaklıkları artık önümüzdeki süreçte yaşayacağız.”

Üç büyük ilin hava sıcaklıklarını değerlendiren Çelik, “Ankara’da en yüksek sıcaklıklar 30 aşama civarında seyredecek. İstanbul’da da gene en yüksek sıcaklıklar 30 derecelerde seyrediyor. Önümüzdeki aşağı yukarı yedi gün süresince bu şekilde diyebiliriz. İzmir’deki sıcaklıklar da hafta süresince en yüksek 33-34 dereceler civarında seyredecek.” ifadelerini kullandı.

“DEPREM BÖLGESİNDE KISA SAĞANAKLAR GÖRÜLEBİLİR”

Çelik, 6 Şubat depremlerinden etkilenen bölgenin hava tahminine dair şu detayları verdi:
“Hafta başından itibaren, bilhassa Kahramanmaraş ve Osmaniye çevrelerinde kısa süreli sağanak geçişleri 4-5 gün süresince devam edecek. Yani pazartesi gününden itibaren 4-5 gün boyunca, Kahramanmaraş ve Osmaniye çevrelerinde gene Adana’nın iç kesimlerinde kısa süreli sağanak geçişleri göreceğiz. Onun haricinde zelzele bölgesi için yağış beklentimiz yok. Diğer bölgelerde hava sıklıkla azca bulutlu civarında seyredecek. Deprem bölgesinin sıcaklıklarına baktığımızda da genelde 30 derecenin üzerinde. Özellikle Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman, Diyarbakır gibi illerimizde 40 dereceye yaklaşan sıcaklıklar var. Özellikle öğle saatlerinde olası mertebe sokağa çıkmamakta da yarar var.”

Bayramın sonrasında dönüş için yola çıkacaklara “www.mgm.gov. tr” adresinden ikazları takip etme çağrısında bulunan Çelik, “Bayramdan dönüş yolunda gene yalnızca Karadeniz çevrelerinde yağış ihtimali var. Onun haricinde iç ve cenup bölgelerde yağış görünmüyor.” değerlendirmesinde bulundu. (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*