Batman’da ilkbaharın müjdecisi ‘kenger bitkisi’ köylülerin geçim kaynağı oluyor

Batman’da ilkbaharın müjdecisi ‘kenger bitkisi’ köylülerin geçim deposu oluyor

BATMAN – Batman’ın Sason ilçende dağlık alanlarda tabi yetişen ve baharın habercisi olarak malum havaların ısınmasıyla beraber bölgenin çoğu yerinde yetişen “kenger bitkisi”, vatandaşlar tarafınca toplanmaya başlandı.

Köylerde yaşayan vatandaşlar, tabii ortamda yetişen kenger bitkisi kürek sayesinde topraktan çıkarıyor. Yüksek kesimlerde kendi kendine yetişen kenger bitkisinin sıhhat açısından yararları saymakla bitmezken, çoğu şekilde tüketiliyor. Dağlarda kendiliğinde yetişen kenger bitkisi, geçen sene mart ayının ilk günlerinde yetişirken, bu sene yağmurun geç başlaması kenger bitkisinin de geç çıkmasına niçin oldu.

İlkbaharın gelmesiyle tabiata çıkan köylülerin kenger bitkisi toplamaya başladıklarını belirten Necmettin Erdem, “Baharın gelmesiyle beraber bu gün oldukça hoş bir hava vardı. Bizde bunu köylülerimiz ile beraber fırsata çevirerek doğada tabii ortamda yetişen kenger pancarını toplamaya geldik. Sağlık açısında oldukça yararlı olan kenger pancarını toplayan köylülerimiz pazarda kilosun 15 ile 30 lira içinde satarak aile bütçelerine katkı sağlıyor. Bir oldukça ailenin bütçesine katkı elde eden kenger pancarı, bölgede oldukça tercih ediliyor. Bizde bu gün ailece tabiata gelmiş olarak kenger pancarı toplamaya çalışıyoruz” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*