Başkan Çetindağ: Ülke genelinde çoban sıkıntısı yaşanıyor

Başkan Çetindağ: “Ülke genelinde çoban sıkıntısı yaşanıyor”

SİVAS Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, Türkiye genelinde çoban sıkıntısı yaşandığını, hayvancılıkla uğraşan vatandaşların çoban bulamadığını söyledi.

Sivas Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Çetindağ, yaz aylarının gelmesiyle beraber hayvancılıkla uğraşan vatandaşların çoban sıkıntısı yaşadığını söyledi. Çoban eksikliğinin Tüm Türkiye’de olduğu gibi Sivas’ta da yaşandığına değindi.

“Afgan sığınmacılar çobanlık yapıyordu”

Türkiye’ye gelen Afgan mültecilerin bir devre çoban açığının kapatılmasında faal rol üstlendiğini belirten Başkan Hacı Çetindağ, “2023 Yılında yaşanmış olan en büyük sıkıntılardan biri çoban sıkıntısı. Daha önceki yıllarda da yaşanıyordu fakat bu sene daha fazla çoban sıkıntısı yaşandı. Sivas’ımızda da bu sorun yaşandı. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda çobanlık, genellikle Afgan sığınmacılar üstünden yapılıyordu. Afganlara çabalama izni verildi. Çalışma izni alanlar lokantalarda, sanayilerde çalışmaya başladı. Çobanlık yapan Afgan mültecilere oturma izni verilecekse yalnızca çobanlık meydana getirecek diye oturma izni verilmesi lazım. Bunun İçişleri Bakanlığı, Valilik, İl Tarım ve Orman Müdürlükleri vasıtasıyla koordine edilerek müşterek bir şey yapılması lazım” diye konuştu.

“Çoban bulamayanlar hayvanlarını satıyor”

Sivas’ın hayvancılık kenti bulunduğunu belirten Başkan Çetindağ, şu ifadelere yer verdi: “Sivas’ımız bunun yanı sıra bir hayvancılık şehri. Küçükbaş ve büyükbaşta Türkiye’de liste içinde bulunan bir ilimiz. Ama bizim besici ve üreticilerimizin en büyük sıkıntılarından biri çoban sıkıntısı. Gerçekten oldukça büyük çoban sıkıntısı yaşanıyor. Çoban bulamayanlar hayvanlarını satıyor. Biz çoğaltılmasını isterken aksine azalıyor. 2023 senesinde yağışların bolca olması ve meralarımızın otlanmasıyla beraber insanlarımız hayvancılık yapmak istiyor fakat dediğimiz gibi çoban bulunmuyor. Başta Cumhurbaşkanımız olmak suretiyle Tarım ve Orman Bakanlığımız ve İçişleri Bakanlığımıza çağrıda bulunmak istiyoruz. Bu çoban sıkıntısının bir an ilkin çözülmesi gerekiyor. Mültecilere çobanlık yaptırılacaksa değişik yerlerde çalıştırılmasın.”

“Üreticiler Afgan çobanlardan memnundu”

Hayvan sahiplerinin Afgan mültecilerden memnun bulunduğunu söyleyen Çetindağ, “Afgan mültecilerden hem çiftçimiz hem köylüler memnundu. Bu bu şekilde devam ederse gelecek yıllarda insanoğlu hayvancılık yapmayı bırakacaklar. Artık genç nesil köylerde kalmıyor. Bu çoban sıkıntısına çözüm bulunarak hayvancılıkla uğraşan insanların rahatlatılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*