Artık yemekler, sokak hayvanları için mamaya dönüştü

Artık yemekler, sokak hayvanları için mamaya dönüştü

Yüreğir Belediyesi tarafınca modern ileri işleme teknikleriyle kurulan tesiste restoran, lokantalar ve lüks otellerdeki fazlalık yemekler uzman mühendis, baytar doktor kontrolünde sokak hayvanları için mamaya dönüşmeye başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’da projeye yardımcı verdi

ADANA – Adana’da modern ileri işleme teknikleriyle kurulan tesiste restoran, lokantalar ve lüks otellerdeki fazlalık yemekler uzman mühendis, baytar doktor kontrolünde sokak hayvanları için mamaya dönüşmeye başladı.

Yüreğir Belediyesi, sokak hayvanları için gönüllere dokunan bir proje hayata geçirdi. Restoran, lokanta ve lüks otellerde servis edilen yiyeceklerden arta kalan yemekler, çöpe atılmak yerine kaynağından ayrıştırılarak açılan hususi takımlar vasıtasıyla ayrı ayrı toplanmaya başladı. Belediyenin modern ileri işleme teknikleriyle hususi olarak kurduğu tesiste muayyen işlemlerden geçilen fazlalık yemekler, kedi ve köpekler için mamaya dönüştürülüyor. Alanında uzman mühendis ve veterinerler tarafınca her aşaması yakından takip edilen mamalar tesiste üretildikten sonra 3’er kiloluk ambalajlar durumunda paketleniyor. Paketlenen mamalar, hayvanseverler ve sivil cemiyet kuruluşları vasıtasıyla sokaktaki kedi ile köpeklere ulaştırılıyor.

“Aynı doğada beraber yaşıyoruz, onlara haiz çıkmamız gerekiyor”

Mamanın üretildiği tesiste araştırmalarda bulunan Yüreğir Belediyesi Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, “Aç kalan sahipsiz sokak hayvanlarının insanlara saldırıp zarar verdiği haberlerini büyük bir keder içerisinde takip ediyoruz. Bunu tasvip etmiyoruz fakat onlar da bizim canımız. Aynı doğada beraber yaşıyoruz ve tabi onlara haiz çıkmamız gerekiyor. Bu da bizim çıkış noktamız oldu” dedi.

“Yemeklerde arta kalanları ayrıştırarak can dostlar için mamaya dönüştürdük”

Kocaispir, “Sokak hayvanlarının en mühim problemi barınma ve beslenme. Bir taraftan barınma ihtiyacını karşılarken, öteki taraftan sıfır atık anlayışını öne çıkartmak istedik. Bu çerçevede Adana’da bir prensip imza attık. Modern aygıt ve ileri işleme tekniklerini kullanıp, bir mama üretim tesisi kurduk. Restoran, lokanta ve otellerde servis edilen yiyeceklerden arta kalanları kaynağından ayrıştırarak toplayıp, tesisimizde can dostlar için mamaya dönüştürdük” diye konuştu.

“İlk etapta bin 200 tane 3 kiloluk mamalar üretildi”

Her biri 3’er kilo olmak suretiyle ilk etapta bin 200 tane mama üretimi yapıldığını aktaran Kocaispir, “Çok yeni bir proje bu. Bu tesis, Adana’da bir ilk. Daha da geliştirip, yaygınlaştırmak daha fazla sokak hayvanına ulaşmak istiyoruz. Ürettiğimiz her bir mamayı takip ediyoruz. Bu mamaları da gönüllü hayvanseverlerimiz başta olmak suretiyle sivil cemiyet kuruluşları ve dernekler vasıtasıyla sokaktaki sahipsiz hayvanlara dağıtıyoruz. Özellikle vurgulamak istiyorum ki, bu mamalar sokakta yaşayan kedi ve köpekler için üretiliyor. Evde beslenen ve daha kalifiye mamalar yemeye alışan hayvanlar, bizim ürettiğimiz mamayı yemeyebilir. Çünkü bizim hedefimiz sokaklara terk edilen patili dostlarımız. Burası, evde beslenen ve bakımı hususi olarak üstlenin hayvanlarla alakalı bir tesis değil. Daha oldukça sokak hayvanlarına yönelik olarak çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“256 hayvansever vasıtasıyla mamalar dağıtılıyor”

Mamaların 256 hayvansever vasıtasıyla kedi ve köpeklere dağıtıldığına değinen Kocaispir, “Atıkların toplanmasında kurumsal firmalarla işbirliği protokolü yaptık. Büyük otel zincirleri, restoran ve lokantalarla çalışıyoruz. Her gün derli toplu olarak bir akış var tesisimize. Hatta Kredi ve Yurtlar Kurumu ile de ortak hareket edip, talebe yurtlarındaki atık yiyecekleri de toplamaya başlayacağız” ifadesini kullandı.

“Emine Erdoğan’dan Yüreğir Belediyesine övgü”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’da projeye yardımcı verdi. Emine Erdoğan, toplumsal medyada şahsi hesabında yapmış olduğu paylaşımında, “En kıymetli hazinemiz olan toprağımızı güvenliğini sağlamak için ‘Biyobozunur Atık Projesi’ni hayata geçiren Yüreğir Belediyesi’ni kutlama ediyorum. Pazar yerlerinden toplanan meyve ve sebze atıkları, sıfır atık yaklaşımıyla geleceğimiz için bir hasılata toprağımız içinse tabii gübreye dönüştürülüyor. Bir yılda aşağı yukarı 4 bin ton kompost üretilmesi misal bir başarı. Sürdürülebilir ve geri dönüşüm odaklı belediyecilik anlayışını bütün illerimizde görmek istiyorum” laflarına yer verdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*