‘Apple’a 13 milyar Euro’luk vergi davası’Adalet Divanı’nda görüşülüyor

Merkezi Lüksemburg’da bulunan, AB’nin en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı, bugün, AB ile Apple arasındaki hukuki mücadelede Komisyon’un açmış olduğu temyiz davasını görüşüyor.

AB Komisyonu, Apple’a 13 milyar Euro’nun üstünde vergi borcu çıkarmasını iptal eden alt mahkeme kararında hukuki yanlışlar yapıldığını iddia ediyor.

Hukuki savaşım kararında Apple’ın İrlanda’ya 13 milyar Euro’luk vergi ödemesi gerekip gerekmediği açıklık kazanacak.

AB APPLE DAVASI SÜRECİ

AB Komisyonu, merkezi ABD’de bulunan Apple’ın Avrupa faaliyetleri için İrlanda’da kurduğu şirketlerin vergilendirilmesine dair 3 sene devam eden soruşturmasını 2016’da tamamlamıştı.

Şirketin İrlanda’da faydalanmış olduğu vergi uygulamalarının AB kurallarına aykırı olduğuna kabul eden AB Komisyonu, Apple’dan 2003- 2014 arasındaki devre için 13 milyar Euro ve faizinin öğrenim edilmesini kararlaştırmıştı.

Apple, AB’yi tek taraflı davranmak ve geçmişe dönük İrlanda’daki vergi kurallarını değiştirmekle suçlamış, İrlanda yönetimi ve Apple şirketi, Komisyon’un sonucuna karşı hukuki süreç başlatmıştı.

Dava, Avrupa Adalet Divanı yapısı içerisinde bulunan AB Genel Mahkemesi’nde ele alınmıştı.

Bu mahkeme, 2020’de İrlanda’daki vergilendirmeyle alakalı AB Komisyonu kararını Apple lehine iptal etmişti.

Genel Mahkeme, Apple’a İrlanda’da ekonomik yarar sağlandığı yönündeki AB Komisyonu kararının yeteri kadar kanıtlanamadığına ve hatalı olduğuna hükmetmişti.

AB Komisyonu, Genel Mahkemesi’nin kararında hukuki yanlışlar yapıldığını, Komisyon’un para cezası tatbik kararının gerekçelerini yeteri kadar değerlendirmediğini ve tutarsız mantık kullandığını iddia etmiş ve davayı temyize götürmüştü.

AB Genel Mahkemesi kararları, hukukilik kontrolü için üst mahkeme olan Avrupa Adalet Divanı’na taşınabiliyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*