Anzak Koyu’nda geleneksel “Şafak Ayini” gerçekleştirildi

Çanakkale Kara Savaşları’nın 108. yılı anma törenleri kapsamında Gelibolu Yarımadası’ndaki Anzak Koyu’nda geleneksel “Şafak Ayini” gerçekleştirildi.

Avustralyalı ve Yeni Zelandalılardan oluşan 2 bin benlik grup, gece Çanakkale şehir merkezinden Gelibolu Yarımadası’na geçti.

Katılımcılar, uyku tulumları ve battaniyeler içinde, merasim alanına kurulan dev ekrandan Çanakkale Savaşları’na dair belgesel, film, röportaj ve birtakım kentlerdeki Anzak Günü törenlerini izleyerek “Şafak Ayini”nin başlamasını bekledi.

Şafak vakti başlayan programda, Avustralya Gazi İşleri Bakanı Matt Keogh ve Yeni Zelanda Savunma Bakanı Andrew Little günün anlam ve önemini belirten konferans yaptı.

Atatürk’ün mektubu okundu

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale Savaşları’nda yaşamını yitiren yabancı ülke askerlerinin ailelerine gönderilmiş olduğu mektup okundu.

Etkinlik alanına Türkiye Cumhuriyeti adına Çanakkale Vali Yardımcısı Davut Boztaş ile öteki ülkelerin temsilcileri çelenk bıraktı, hürmet duruşunda bulunuldu.

Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda ulusal marşlarının okunmasının sonrasında dua edilmesiyle tamamlanan programa, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Avustralya’nın Çanakkale Konsolosu Harry Hall, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İngiltere Genelkurmay Başkanı Patrick Sanders ile 25 ülkeden birden fazla maslahatgüzar, büyükelçi, misyon başkan yardımcısı ile müdafaa ataşeleri katıldı.

Anzak, Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu (Australian and New Zealand Army Corps) kelimelerinin ilk harflerinin kısaltılmasından oluşuyor.

Anzaklar 1915’te Çanakkale’de, daha sonrasında da Orta Doğu ve Avrupa’da müttefikleri adına savaştı. Anzak Günü ise Avustralyalı ve Yeni Zelandalı askerlerin 25 Nisan 1915’te Gelibolu’da karaya çıkışının sene dönümü olarak anılıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*