Anadolu Efes’in Fransız oyuncusu Amath MBaye: ‘Türkiye Ligi’ni kazanmak zorundayız’

Anadolu Efes’in Fransız basketbolcusu Amath M’Baye, Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi’nde şampiyon olacaklarına inandığını söyledi.

M’Baye, yapmış olduğu açıklamada, Anadolu Efes’te beklentinin yüksek bulunduğunu belirterek, “Burada her vakit ya şampiyon olmuş olursunuz ya da başarısız sayılırsınız. Asıl hedefimiz olan Türkiye Ligi’ni kazanmak zorundayız ve şansımıza güveniyorum. Çok üzücü ve ağlatısal birtakım talihsiz vakalar yaşamış olsak da iyi olacağımızı düşünüyorum.” dedi.

Takımda kuvvetli adların bulunduğunu vurgulayan M’Baye, “Bryant Dunston ve Chris Singleton, beraber oynadığım en kuvvetli oyunculardan ikisi. Bu yüzden onların sağlıkla dönerek etkili olacaklarını biliyorum. Takım şeklinde de haiz olmamız ihtiyaç duyulan zihniyet bu. Bazı talihsizlikler oldu, fakat ilerlemenin ve gene de hedeflerimize ulaşmanın bir yolunu bulmalıyız.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da eğlenceli zamanlar geçirdiğini vurgulayan Fransız oyuncu, “İstanbul’da yaşam güzel. Buradaki ilk yılımız. Artık burada her şeye alıştık. Eşim ve kızım da burada mutlu. Şimdiye kadar geçen süre için yakınma edemem, burada yaşam harika.” değerlendirmesinde bulundu.

Dünya Kupası’nın Filipinler, Japonya ve Endonezya’da oynanması

Filipinler, Japonya ve Endonezya’da düzenlenecek, Fransa Milli Takımı’nın da katılacağı Dünya Kupası’nı değerlendiren M’Baye, “Asya’da oynanması Dünya Kupası’nı mutlaka daha enteresan kılıyor. Fransa Milli Takımı olarak grubumuz Endonezya’da olacak. Benim için Asya’da olmak her vakit eğlenceli olmuştur. Kariyerimin başlangıcında Japonya’da 3 sene oynadım. Bu nedenle, genel hatlarıyla Japonya ve Asya ile iyi bir ilişkim var. Oraya geri dönmek ve kendimi tekrardan kültüre kaptırmak ve bunun yanı sıra basketbol oynamak benim için harika olurdu.” diye konuştu.

“Asya, üst seviye basketbol oynamak için harika bir pazar.” diyen M’Baye, “Orada reel bir basketbol anlayışı ve sevgisi var. Oradaki ligler, bilhassa onu destekleyen medya ve toplumsal medya ile giderek daha tanınmış hale geliyor. Orada olduğumdan beri Japon ligini takip ediyorum. Her sene büyümelerini izliyorum ve görünüşe göre Asya, mutlaka gelişen bir pazar.” ifadelerini kullandı.

Geride kalan yıllardaki Dünya Kupası tecrübesini paylaşan M’Baye, laflarını şu şekilde sürdürdü:

“Oynadığım ilk Dünya Kupası, ulusal takımla oynadığım ilk ana turnuvaydı ve harikaydı. Büyük hedefimizin birazcık gerisinde kalmış olarak üçüncü olmuştuk. Ama ulusal takımla ilk deneyimim olduğu, ekip dostlarımla oynamaktan ve ülkemi böylesine büyük bir sahnede temsil etmekten oldukça keyif aldığım için daha kusursuz olamazdı. Tabii ki bu bir hayalin gerçekleşmesiydi. Çok eğlendim ve tekrardan Dünya Kupası’nda ulusal formayı giymeyi oldukça isterim. Ülkenizi temsil etmek ve ulusal ekip formasını giymek harika bir duygu. Milli takımda hissettikleriniz her gün oynadığımız basketboldan tamamiyle değişik bir his.

Kendi kulüplerimizde oynadığımızda, doğal ki hala oldukça fazla gurur ve rekabet var fakat bu işinizin bir parçası, kendinize ve ailenize bakmak için yapmış olduğunuz bir şey. Milli ekip tamamiyle farklı. Bağlılık düzeyi oldukça daha yüksek zira bütün ülkenizi temsil ediyorsunuz. Kendiniz, aileniz ve arkadaşlarınız için orada olmak büyük bir gurur ve bu oldukça özel bir duygu, maçtan ilkin ne vakit ülkemin marşını duysam tüylerim diken diken oluyor, harbiden oldukça özel bir duygu.”

Gruptaki rakipleri Kanada, Letonya ve Lübnan’ı değerlendiren Fransız oyuncu, “Açıkçası hırsımız ve beklentilerimiz her vakit oldukça yüksek. Bence iyi performans göstermemiz ihtiyaç duyulan bir oyuncu grubuna sahibiz. Yetenek açısından doğru oyunculara ve ilaveten benlik açısından da bu takımda harika insanlara sahibiz. Yani, başarı için ihtiyacımız olan her şeye, bütün araçlara sahibiz. Dünya Kupası’nda sonuna kadar gitmeye çalışacağız.” diye konuştu.

Grubun zor olup olmadığı sorusunu yanıtlayan M’Baye, “Bence zorluk derecesi yüksek birkaç öbek daha var. Ancak hangi grupta olursak olalım etkili olacağımıza olan emniyet ve inancım tam. Bu yüzden bence her şeyden oldukça bizim gösterdiğimiz gayret ve oynayacağımız basketbolun kalitesi mühim olacak.”değerlendirmesinde bulundu.

Fransa Milli Takımı’yla alakalı görüşlerini paylaşan M’Baye, şunları söyledi:

“Çok özel ve eğlenceli. Harika bir havamız var. Takımdaki hepimiz harika. Hep beraber ortak bir hedefe doğru oynuyoruz. Pek oldukça egoyu bir kenara bırakıyoruz zira tam anlamıyla ne için oynadığımızın farkındayız. Birlikte bir hedefe ulaşmak için çalışıyoruz ve bu eğlenceli. Nando de Colo, Evan Fournier, Rudy Gobert ve Nicolas Batum olsun, her vakit harika liderlerimiz oldu. Tüm bu adamlar oldukça yerleşik ve kadrosu iyi mi bir araya getireceklerini ve takımı iyi mi ateşleyeceklerini mutlaka biliyorlar. Yani liderler, bir araya getirici oyuncular, rol modeller, süper yıldızlar gibi ihtiyacımız olan bütün bileşenlere sahibiz. Bence biz iyi bir grubuz ve beraber mutlaka özel bir şeyler başarabiliriz.”

M’Baye, Dünya Kupası’ndaki en oldukça tercih edilen takımlarının ise kendilerinin yanı sıra Amerika ve Sırbistan bulunduğunu dile getirdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*