Almanya basını: Sokaklara asılan Erdoğan afişleri öfke yarattı

Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve mebus seçimleri yaklaşırken, Almanya’nın Nürnberg şehrine Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı talibi Recep Tayyip Erdoğan’ın afişlerinin asılması ülke basınına yansıdı. Bild gazetesi, Almanya’da seçim sürecinin başladığını ve Nürnberg’de afişlerin asılmasına izin verildiğini aktardığı haberinde, “İnsan hakları savunucuları öfkeli, ‘Artık bu kadarı fazla’ diyorlar diye yazdı.

ŞEHİR YÖNETİMİ, 25 AFİŞİN ASILMASINA İZİN VERDİ

Nürnberg’in birçok bölgesine Erdoğan’ın gülerken görüldüğü ve ‘Doğru zaman, doğru adam’ sloganının yazılı olduğu afişlerin yanı sıra AK Parti afişlerinin de asıldığını duyuran Bild, Nürnberg kent yönetiminin 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri içinde Eski Şehir (Altstadt) bölgesi dışında 25 afişin asılmasına izin verdiğini aktardı.

Konuya dair izahat yapan Yeşiller Partili bürokrat Cemal Bozoğlu, afişlerin 30 Nisan Pazar günü kaldırıldığını söyledi; ancak, bu kaldırma kararının kent yönetiminin mevzubahis izni geri almış olduğu için mi alındığı netleşmedi.

‘KAMUSAL ALAN KADIN DÜŞMANININ POSTERLERİ İÇİN KULLANILIYOR’

Afişlerin toplumsal medya mecralarında da hiddet yarattığını yazan Bild gazetesi, Din Bilimleri Araştırma Merkezi’nden (CERES) insan hakları savunucusu ve eğitimci Volker Beck’in “Böyle bir şeye kim izin verir?” diye sorduğunu aktardı.

Erdoğan’ın ‘muhaliflere baskı uyguladığını ve birçok muhalifin hapiste olduğunu’ hatırlatan Bild, “Uzmanlar, uzun yıllardan beri Türkiye’nin gittikçe daha azca demokratik hale geldiği ve şahsi bir Erdoğan diyetine evrildiği mevzusu ile ilgili uyarıyor” diye yazdı.

Bild’e konuşan Volker Beck, “2017’de İçişleri Bakanlığı afişlere izin vermemişti ama şimdi veriyor. Türkiye’deki seçimlerin sokaklarımızda yeri yok. Türk partiler Almanya’da ayrıcalıklarını yaşıyorlar Kamusal alan, aydınlığın, azınlık haklarının ve hanım haklarının düşmanının posterleri için kullanılıyor” yorumunu yaptı.

‘SEÇİM KAMPANYASI ALMANYA SOKAKLARINDA

Beck, “Nürnberg şehrinin tek taraflı olarak otokrat Erdoğan’ın ve AKP’nin 25 afişine izin vermesi artık fazla. Türkiye’deki seçim kampanyası Almanya sokaklarına geldi” dedi.

“Şu an Erdoğan için her şey açık: Anketlerde Kemal Kılıçdaroğlu ile başa baş bir yarış var” diyen Bild, “Buna ayrıca Erdoğan şu aralar sıhhat sorunuyla uğraşıyor ve birtakım seçim kampanyalarını iptal etti” hatırlatmasında da bulundu. (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*