Akhisar’da selin ardından Şahbaz Deresi’nden atıklar çıkarıldı

MANİSA’nın Akhisar ilçesinde sağanakta taşan, selin sonrasında temizlik çalışması başlatılan Şahbaz Deresi’nden mobilya, halı, araba lastiği gibi atıklar çıkarıldı. Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Çevik, “Şahbaz Deresi’nin 250 metrelik bölümde lastik, halı, hafriyat, moloz gibi malzemeler çıkarıldı. Bu durum, derenin insanların nehir sahasına attığı atıklar kararı tıkanıp, su akışına mani bulunduğunu gösteriyor” dedi.

Akhisar’da 18 Haziran’da metrekareye 94 kilogram yağış düştü. Sağanak sebebiyle cadde ve sokaklar göle döndü. Yağmura dışarıda yakalananlar dizlerine kadar suya battı, sürücüler zor anlamış olur yaşadı. Sağanak sebebiyle Şahbaz Deresi de taştı. İlçede 223 ev ve iş yeri ile Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi’ni su bastı. Hastanede yatarak tedavi gören 62 hasta, başta Manisa olmak suretiyle İzmir, Balıkesir ve Afyon’daki hastanelere sevk edildi. Yapılan su tahliye, temizlik ve bakım çalışmalarının sonrasında hastane tekrar hizmete açıldı.

390 METRELİK DERE YATAĞININ 250 METRESİ TIKANMIŞ

Yağışın sonrasında taşan derenin yatağında temizlik çalışması başlatıldı. Sel baskınına yol açan derenin ilçe merkezinden geçen 390 metrelik bölümünün 250 metresinde yüklü oranda atık çıkarıldı. Temizleme çalışmaları kapsamında dereden mobilya, halı, araba lastiği gibi atıklar çıkarıldı. Yapılan çalışmalar ile ilgili malumat veren MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Çevik, “Küresel ısınma, iklim değişikliği son yıllarda, son zaman gerek şehrimizi gerek ülkemizi ciddi manada negatif etkiliyor. Bu vaziyet ani yağışlar, ani su baskınlarına afetlere, sel baskınlarına sebebiyet verebiliyor. Şahbaz Deresi’nin 250 metrelik bölümde lastik, halı, hafriyat, moloz gibi malzemeler çıkarıldı. Bu durum, derenin insanların nehir sahasına attığı atıklar kararı tıkanıp, su akışına mani bulunduğunu gösteriyor. Derelerimize çöplerimizi atmamalıyız. Bu yerler çöp sahası değildir. Dere sahalarına bu tür atıkları atarak su akışını engellememiz gerekiyor. Sadece kapalı bölümü temizlemiyoruz. Kurutma kanalında da temizlik faaliyetlerimiz devam ediyor” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*