Akdeniz’de 50 düzensiz göçmen taşıyan tekne yardım çağrısı yaptı

Akdeniz’i geçerek Avrupa’ya ulaşmaya çalışan aşağı yukarı 50 gayri muntazam göçmeni taşıyan teknenin zor durumda olduğu ve yardım çağrısı yapmış olduğu bildirildi.

Akdeniz’de göçmenlerden gelen yardım çağrılarını toplumsal medyadan duyuran “Alarm Phone” adlı sivil oluşum, Libya’dan oluşturulan ve 50 kişiyi taşıyan tekneden yardım çağrısı alındığını paylaştı.

Alarm Phone’un Twitter’daki paylaşımlarına göre, Akdeniz’in internasyonal sularında bulunan teknedeki gayri muntazam göçmenler, teknenin motorlarının durduğunu ve su almaya başladığını aktardı.

Acil müdahale ve süratli kurtarma operasyonu yapılması için alakalı mercilerin uyarıldığı belirtilen paylaşımlarda, gayri muntazam göçmenlerin biçare durumda ve kurtarılmayı bekledikleri kaydedildi.

Alarm Phone, bölgede kurtarma operasyonu yapabilecek mercilere davet da bulunarak, “Tekneye su sızmaya devam ediyor. Durum kritik. İlgili makamları müdahaleye çağırıyoruz. Onların batmasına izin vermeyin.” ifadelerini kullandı.

Alarm Phone, mevzuyla alakalı malumat verdikleri Libyalı yetkililerin “tatil günü” gerekçesiyle yardım çağrılarını geri çevirdiğini öne sürdü.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Akdeniz Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Flavio Di Giacomo da Twitter hesabından kurtarma isteyen muhacir grubuna ilişkin, “Denizdeki göçmenler görülür görülmez hemen kurtarılmalıdırlar. Libya’nın bu yolla cevap vermesi ilk değil. Şimdi, Avrupalı kurtarma gemilerinin bu insanları kurtarıp güvenilir bir limana götürmesi elzemdir. (Libya’ya değil).” değerlendirmesinde bulundu.

Orta Akdeniz’deki gayri muntazam göç sorunu

Avrupa’ya yönelik gayri muntazam göç akınında Orta Akdeniz güzergahı, son yıllarda yoğun hareketlilik gözlenen rotalardan biri olarak öne çıkıyor.

Bu güzergahta denizde yardım çağrısı yapan gayri muntazam göçmenleri, Avrupalı devlet görevlileri yerine genelde Avrupa menşeli sivil cemiyet kuruluşları kurtarıyor. Söz mevzusu STK’ler, AB üyesi devletlerin “güvenli liman” vermemesinden dolayı bazı zamanlar kurtardıkları gayri muntazam göçmenleri tahliye etmekte zorluk çekiyor.

Kendi imkanlarıyla Akdeniz’i geçebilen ya da kurtarılan göçmenlerin Avrupa’da ilk ayak bastıkları yer ise genelde İtalya’nın Kuzey Afrika’ya en yakın kara parçası Lampedusa Adası oluyor.

Teknelerin alabora olması ya da teknelerdeki aşırı kalabalık sebebiyle susuz ve havasız kalınması yüzünden her sene birden fazla gayri muntazam göçmen, Akdeniz’i geçmeye çalışırken yaşamını kaybediyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*