Airfryer ve kahve makinesi satışlarında büyük artış

Düğün sezonunun başlaması ve evde tüketimin artmasıyla son aylarda airfryer (sıcak hava kızartıcısı) satışlarında yüzde 300, kahve makinesi satışlarında da yüzde 100’e varan artışlar yaşanıyor.

Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) Başkanı Mesut Öksüz, Türkiye züccaciye sektörünün 12 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştığını belirterek, züccaciyenin maksimum dış tecim fazlası veren 5 sektör içinde yer aldığını ve maksimum markalaşan iki sektörden biri bulunduğunu söyledi.

Geçen sene 6,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirirken yalnızca 1,5 milyar dolarlık ithalat yaptıklarını aktaran Öksüz, cam, metal, endüstriyel mutfak ve elektrikli ufak ev aletleri olmak suretiyle 8 alt sektörde de mühim başarılara imza attıklarını bildirdi.

Öksüz, kilogram başına ihracat değerinin 3,75 dolara ulaştığını, bu rakamın ülke averajının 2 katından daha oldukça bulunduğunu vurgulayarak, ihracatın en büyük kısmını yüzde 58 ile AB ülkelerine gerçekleştirdiklerini kaydetti.

DÜĞÜN SEZONU VE ANNELER GÜNÜ HAREKETLİLİĞİ

ZÜCDER Başkanı Öksüz, düğün sezonunun başlaması, Anneler Günü’nün yaklaşması ve evde tüketimin artması sebebiyle züccaciye sektöründe hareketlilik yaşandığını anlatım ederek, bu zamanda birtakım mamüllerin satılmasında ciddi artışlar yaşandığını bildirdi.

Özellikle son bir yılda mühim oranda “airfryer furyası” yaşandığını dile getiren Öksüz, şu değerlendirmelerde bulundu:

SAÇ ŞEKİLLENDİRİCİ VE MİKSERLERDE DE ARTIŞ VAR

“Yağ kullanmanıza ihtiyaç duymadan ya da tariflerinize göre fırçayla oldukça azca yağ sürerek hızlıca sıhhatli kızartmalar hazırlama imkanı sunan bu mamüllerin satışlarında adeta patlama yaşanıyor. Son dönemde airfryer satışlarında yüzde 300, kahve makinesinde ise yüzde 100’e varan artışlar yaşanıyor.

Öte yandan, restoran ve kuaföre gitmeden bu alanlardaki gereksinimlerimizi evde halledebilme imkanı sunan saç şekillendirici ve mikser gibi ürünlerde de gözle görülür artış var. Ayrıca, cam ürünlerinde ve kupalarda da kesafet yaşanıyor.”

Öksüz, düğün alışverişlerinde geçmişe göre çevrimiçi (online) talebin arttığını belirterek, çiftlerin artık tek noktadan alışveriş yapmak istediğini, bu nedenden dolayı markaların düğün paketlerine ağırlık vermeye başladığını söyledi. (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*