AB’den İran’a yeni yaptırımlar

Avrupa Birliği (AB), insan hakları ihlalleri gerekçesiyle İran’a uyguladığı yaptırım listesine 8 şahıs ve 1 kurumu ekleme sonucu aldı.

AB Konseyi, İran’daki “ciddi insan hakları ihlallerinden sorumlulara” yönelik yeni kısıtlayıcı önlemler alındığını açıkladı.

Açıklamada, İran’dan 8 şahıs ve 1 kurumunun AB yaptırım listesine eklendiği, bilhassa işkence ve adil olmayan yargılamalarda idam cezalarından görevli hüküm mensuplarının hedeflendiği belirtildi.

Yaptırım listesine, hanımlara karşı nefret söyleminde bulunan din adamları, hakimler, İran meclisi üyesi, İran Radyo Televizyon Kurumu yöneticisi ile İran Kültürel Devrim Konseyi’nin dahil edildiğine işaret edilen açıklamada, son kararla İran’a yönelik yaptırım listesindeki şahıs sayısının 204’e, kuruluş sayısının 34’e yükseldiği kaydedildi.

Yaptırım listesindeki kişilere yolculuk yasağı getirildi. Bu şahıs ve kurumların mal varlıkları donduruldu ve mali kaynak sağlanması yasaklandı.

İran’daki gösteriler

İran’ın başkenti Tahran’da 13 Eylül 2022’de “ahlak polisi” olarak malum İrşat devriyeleri tarafınca gözaltına alındıktan sonrasında rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini 16 Eylül’de hayatını yitirmişti.

Emini’nin ölümü üstüne memleketi Sakkız’da 17 Eylül 2022’de başlayan gösteriler, ülke geneline yayılarak idare karşıtı protestolara dönüşmüştü.

Aylarca devam eden vakalarda aşağı yukarı 500 gösterici öldürülmüş, yüzden fazla güvenlik görevlisi hayatını kaybetmişti.

İran, gösterilerde gözaltına alınanlar ile ilgili resmi bir izahat yapmazken, bağımsız kaynaklar göstericilerden binlerce kişinin gözaltına alındığını öne sürüyordu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*