ABD’den Türkiye ile ilgili tehlikeli atılım: Yunan duyurdu!

Yunanistan ile ABD geçtiğimiz sene yaptıkları 5 senelik Savunma Muahedesi yeteri kadar Batı Trakya’daki Dedeağaç (Evros) Limanı’na yüzlerce zırhlı araç, tank ve binlerce askeri işçi yerleştirilmişti.

Yunan medyasının duyurduğu habere nazaran, ABD’nin Teksas eyaleti Fort Hood bölgesindeki saldırı helikopterleri yüklü olan 1. Ordu Havacılık Tugayı’nın Kasım ayı içinde Dedeağaç Limanı’na konuşlandıracağı açıklandı.

ABD VE YUNANİSTAN BATI TRAKYA’DA TANK ATIŞ MÜSABAKASI YAPACAK

Haberde ayrıyeten Türkiye hududuna yakın İskeçe vilayetinde Yunan ve Amerikan kara Kuvvetlerinin mürettebatları ortasında Kayalar (Petrohori) köyündeki atış eğitim tatbikat alanında “Hellenic Tank Challenge” adı verilen tank mürettebatı yarışı yapılacağı belirtildi.

DEDEAĞAÇ LİMANI’NDA 600 Amerika ASKERİ

ABD 1. Piyade Tümeni ve Yunanistan 1. Ordu Havacılık Tugayı üst düzen kumandanları, Yunan Ordusu ve Amerika Bölge Dayanak Kümesi temsilcileriyle geçtiğimiz günlerde Stefanovikio’da bir ortaya geldi.

Yunanistan’daki Amerika Bölgesi takviye takımının lideri Brandon Marsh, “MDCA”, özellikle Stefanovikio ve Dedeağaç’tan Amerika ve Yunanistan’ın saldırı helikopterlerini karşılıklı kullanım için iki kıymetli pozisyon bulunduğunu ileri sürdükleri belirtildi.

Aynı muahede gereğince Amerika Birleşik Devletleri’nin  Dedeağaç Limanı’nda daima olarak 600 benlik askeri işçisini konuşlandıracağı belirtildi.

KAYNAK: SÖZCÜ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*