ABD’den “14 Mayıs” açıklaması

14 Mayıs seçimlerine sayılı saatler kalmışken Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, basın toplantısında Türkiye ile alakalı de açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin demokrasi geleneğine ve demokratik kurumlara haiz bulunduğunu vurgulayan Kirby, rastgele bir adayla alakalı yorum yapmaktan kaçınarak “Buna Türk milleti karar verir.” dedi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, online düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“BUNA TÜRK MİLLETİ KARAR VERİR”

Türkiye seçimlerine dair kendisine yöneltilen sual üstüne Kirby, Türkiye’nin demokrasi geleneğine ve demokratik kurumlara haiz bulunduğunu vurguladı. Kirby, genel hatlarıyla seçimlerle ya da rastgele bir adayla alakalı yorum yapmaktan kaçındıklarını belirterek, “Buna Türk milleti karar verir.” dedi.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI

Bahmut’ta Rus askerlerinin geri çekildiğine yönelik haberlere dair sual üstüne Kirby, değerlendirmelerinin Bahmut’un çekişmeli bir bölge olmaya devam etmiş olduğu yönünde bulunduğunu belirtti. Kirby, “Rusların ve bilhassa (Rus emniyet firması Wagner’in kurucusu Yevgeniy) Prigojin’in Ukrayna’da olup bitenler ile alakalı söyleyecekleri rastgele bir şeye inanılmaması konusu ile alakalı herkesi uyarırdım” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*