ABD Kongresi’ndeki toplantıda silahlı şiddeti protesto eden kişi gözaltına alındı

NEW Amerika Kongresi’nde silahlı sertliği protesto ederken huzursuzluk çıkardığı gerekçesiyle eşiyle beraber salondan kovulan Manuel Oliver, Kongre polisi tarafınca gözaltına alındı.

Kongre binasında meydana getirilen Meclis Gözetim ve Hesap Verebilirlik Komitesi oturumunda silahlı sertliği protesto eden Floridalı Manual Oliver ve eşi Patricia, Teksas Temsilcisi Pat Fallon’a bağırdıkları için duruşma salonundan çıkarıldı.

Florida’nın Parkland bölgesinde 2018’de gerçekleşen silahlı saldırıda oğlu Joaquin Oliver’ı kaybetmiş olduğu için silahlanma karşıtı bir aktivist olan baba Oliver, Kongre polisi tarafınca bir müddet yerde ters kelepçelenmiş vaziyette tutuldu.

Komite Başkanı Fallon, toplantıyı protesto eden çiftin salondan çıkarılmasının “Kongre’nin 11 numaralı kuralı gereği” kendisine tanınan bir hak bulunduğunu anlatım ederken, Florida Temsilcisi Maxwell Frost, Fallon’un durumu lüzumsuz yere tırmandırdığını belirtti.

Konuyu Twitter’a taşıyan Kongre üyesi Frost, oğlunu kaybeden acılı babayı, “Manuel bir kahramandır. Bunu hak etmedi. Bu komitenin Cumhuriyetçi Başkanı azca ilkin ona ‘narsist’ dedi. Bu utanç verici.” ifadeleriyle savundu.

Manuel’in gözaltına alınma anını yayınlayan bir cep telefonu kaydını da paylaşan Frost, daha sonra komite toplantısını terk etti.

Oğlunun ölümünün sonrasında aleni sözlü bir silahlı sertliği engelleme savunucusu haline gelen Manuel Oliver, Temmuz 2022’de de, tabanca denetimi yasasının kabul edilmesi sonrası açıklamalar yapan Amerika Başkanı Joe Biden’ın sözünü böldüğü için Beyaz Saray’daki etkinlikten dışarı çıkarılmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*