ABD Hazine Bakanı Yellen: Mevduat sahipleri konusunda endişeliyiz!

Bakan Yellen, CBS televizyonuna verdiği röportajda, SVB çevresindeki gelişmeler ve Amerika bankacılık sistemindeki endişelere dair değerlendirmelerde bulundu.

Amerikan bankacılık sisteminin güvenilir ve iyi sermayelendirilmiş bulunduğunu belirten Yellen, yaşanmış olan durumu ele almak için makul politikaları tasarlamak suretiyle bütün hafta sonu bankacılık düzenleyicileriyle çalıştığını aktardı.

Mevduat sahipleri konusu ile ilgili endişeliyiz

Yellen, bir bankada yaşanmış olan sıkıntıların sağlam olan öteki bankalara yayılmamasından emin olmak istediklerini kaydetti.

Durumun sektörü güvenliğini sağlamak için banka kurtarma paketlerine niçin olan aşağı yukarı 15 sene önceki finansal krizden oldukça değişik bulunduğunu vurgulayan Yellen, “Bunu (Kurtarma paketi) tekrar yapmayacağız. Ancak mevduat sahipleri konusu ile ilgili endişeliyiz ve onların gereksinimlerini karşılamaya odaklandık.” ifadesini kullandı.

2008’den bu yana en büyük iflas

Kaliforniya merkezli SVB’nin, 21 milyar dolarlık tahvil pozisyonunu aşağı yukarı 1,8 milyar dolar zararla kapatması ve 2 milyar doların üstünde ana para artırımına gideceğini duyurması sonrası geçen hafta, pay fiyatı yüzde 60’ın üstünde kıymet kaybetmişti.

Bazı teşebbüs sermayesi yatırımcılarının şirketlere paralarını bankadan çekmelerini öneri etmesi sonrası bankanın kayıplarının sürmesiyle işlemleri askıya alınmıştı.

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), 10 Mart’ta piyasalarda düşüşe niçin olan SVB’ye kayyum atandığını bildirmişti. FDIC’den meydana getirilen açıklamada, SVB’nin bu sene iflasa uğrayan ilk FDIC sigortalı kurum olduğu kaydedilmişti.

ABD’nin 16. büyük bankası

SVB’nin iflası, 2008 küresel finansal krizinden bu yana ABD’de kayıtlara geçen en büyük banka iflaslarından biri olmuştu. Bu türden en büyük iflas, 2008’deki kriz esnasında Washington Mutual tarafınca yaşanmıştı.

ABD’nin 16. büyük bankası olan SVB, teknoloji endüstrisi bankacılığında uzmanlaşmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*