2023 YKS oturumları ne zaman yapılacak? Başvuru tarihleri açıklandı mı? Gözler ÖSYM takviminde

Geçtiğimiz sene 11 Şubat-7 Mart tarihleri arasında alınan YKS başvurularının, 2023 senesinde hangi tarihlerde yapılacağı merak ediliyor. Kahramanmaraş’ta gerçekleştirilen depremler sebebiyle çoğu sınavında düzenlemeye giden ÖSYM’nin mart ayı içerisinde YKS müracaat sürecine dair ayrıntıları paylaşlaması bekleniyor.

ÖSYM’den meydana getirilen açıklamada “Güncel gelişmelere göre ÖSYM Sınav Takvimi yenilenerek kamuoyuna duyurulacaktır. İlgililerin zamanla takvim bilgilerini denetim etmeleri ve ÖSYM’den meydana getirilen duyuruları takip etmeleri öneri edilir.” ifadeleri kullanılmıştı.

YKS NE ZAMAN YAPILACAK?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), kasım ayında paylaşmış olduğu 2023 yılı imtihan takvimini kısa bir müddet sonrasında kaldırıldı.

Nedeni ise, üniversite imtihanı ile seçimin aynı tarihe muadil gelme ihtimali.

Takvimde, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) 17-18 Haziran’da yapılacağı belirtilmişti.

Edinilen bilgiye göre; ÖSYM imtihan ve seçim tarihinin muadil gelmemesi için yeni bir değerlendirme yapma sonucu aldı. Sınav takvimi, bu nedenden dolayı geri çekildi.

Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri’nin 14 Mayıs’ta yapılması en kuvvetli seçenek olarak belirtiliyor. Seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılması halinde YKS oturumlarının 17-18 Haziran’da gerçekleştirilmesi bekleniyor.

YKS KONULARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, geçtiğimiz günlerde YKS ve LGS mevzularıyla alakalı açıklamada bulunmuştu. Özer, “Bu sene LGS’ye girecek öğrencilerimiz 2. devre konularından, YKS’ye girecek öğrencilerimiz ise 12. sınıfın 2. devre mevzularından görevli tutulmayacaktır. 2023’te LGS’yi yalnızca 8. sınıfın birinci devre mevzularından yapacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*