19 Mayıs okullar tatil mi, yarım gün mü? 19 Mayıs okullar açık mı, kapalı mı? 19 Mayıs resmi tatil mi?

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dinlence mi ve okullar kapalı mı sorusu gündeme geliyor. 19 Mayıs okullar dinlence mi, yarım gün mü ve 19 Mayıs okullar aleni mı, kapalı mı soruları sık sık araştırılıyor. esmi dinlence mi ve 19 Mayıs okullar dinlence mi merak ediliyor. 19 Mayıs okullar aleni mı, kapalı mı ve 19 Mayıs resmi dinlence mi sorusuna cevap aranıyor. 19 Mayıs okullar dinlence mi, yarım gün mü? 19 Mayıs okullar aleni mı, kapalı mı? 19 Mayıs resmi dinlence mi? Detaylar haberimizdedir…

19 MAYIS OKULLAR TATİL Mİ?

19 Mayıs 2023 Pazar günü Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olması sebebiyle okullar kapalıdır. 19 Mayıs tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmî bayramıdır. 19 Mayıs her sene olduğu gibi bu yılda resmi dinlence olacak.

19 MAYIS RESMİ TATİL Mİ?

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olması sebebiyle resmi tatildir.

19 MAYIS NEDEN KUTLANIYOR?

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, her sene 19 Mayıs tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmî bayramıdır.

Gençlik ve Spor Bayramı ilk defa 1926 senesinde Gazi Günü ismi altında Samsun’da kutlanmış, 24 Mayıs 1935’te Mustafa Kemal Atatürk Günü ismi altında resmiyet kazanmıştır. Beşiktaş’ın girişimleriyle Fenerbahçe Stadı’nda kutlanan bu ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçeli yüzlerce sporcunun da katılımı ile bir spor günü haline gelmiştir. Bu organizasyondan bir müddet sonrasında gerçekleşen Spor Kongresi’nde laf alan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni kutlanan Mustafa Kemal Atatürk Günü’nün bütün gençliğe mal edilebilmesi için “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” ismi altında her sene yapılmasını öneri etmiştir. Kongrede oylanan bu tavsiye kabul edilmiş ve Atatürk’ün de onayıyla yasalaşmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*