1 Mayıs okul tatil mi? 1 Mayıs okullar var mı, yok mu? 1 Mayıs resmi tatil mi 2023?

1 Mayıs okul dinlence mi? sorusu merak ediliyor. İşçi ve Emekçiler Bayramı olan 1 Mayıs, dünya çağlarında kutlanmaktadır. Her yıl coşkuyla kutlanan 1 Mayıs‘ta okulların dinlence olup olmadığı ise araştırılıyor. Arama motorlarında 1 Mayıs okul dinlence mi? 1 Mayıs okullar var mı, yok mu? 1 Mayıs resmi dinlence mi 2023? sorularına cevap aranıyor. İşte merak edilenler…

1 MAYIS OKUL TATİL Mİ?

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafınca dünya genelinde kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla savaşım günü. Dünya üstündeki çoğu ülkede, resmî dinlence olarak kabul edilmektedir. 1 Mayıs günü ise okullar dinlence olacak.

1 MAYIS NEDEN KUTLANIR?

İlk kez 1856’da Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesinden Parlamento Evi’ne kadar bir yürüyüş düzenlediler. 1 Mayıs 1886’da ABD İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çabalama takvimine karşı, günlük 8 saatlik çabalama talebiyle iş bıraktılar. Chicago’da meydana getirilen gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, beraber yürüdü. O dönemde Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep beraber Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin beraber yapmış olduğu gösteriler, gazeteler tarafından, ‘Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu’ şeklinde yorumlanmıştı. Bu gösteriler 1 Mayıs’ı izleyen günlerde bütün harareti ile devam etti ve 4 Mayıs’ta kanlı Haymarket Olayı’na yol açtı. Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün dünya genelinde “Birlik, savaşım ve dayanışma günü” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 senesinde yapılabildi.

1 Mayıs 1977’de İstanbul Taksim Meydanı’ndaki kutlamalar esnasında meydana getirilen saldırıda 34 şahıs öldü ve 136 şahıs yaralandı. Zamanla 8 saatlik iş günü çoğu ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylelikle işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde toplumcu ülkelerde (Çin, Kuzey Kore, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha çoğu ülkede dinlence günü olan 1 Mayıs’ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; birtakım ülkelerde 1 Mayıs siyasi bir fiil biçimini de alır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*